Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Czy ubezpieczenia turystyczne to zbędny wydatek?

?Obyś żył w ciekawych czasach?, mawiali podobno antyczni filozofowie. Niemniej jednak nie mieli chyba na myśli czasów niespokojnych, pełnych niespodziewanych i burzliwych zmian politycznych czy zawirowań gospodarczych. Wszystkie te, i wiele innych ?niespodzianek? czyha na każdego podróżnego, który opuszcza nasz, bądź co bądź, raczej spokojny i stabilny zakątek w Europie Środkowej. Wybierając się na wymarzone wakacje, czy to na wycieczkę objazdową, czy nawet na dwutygodniowe wylegiwanie się pod hotelowym basenem, musimy zdawać sobie sprawę, iż ubezpieczenie, jakie oferuje nam przewoźnik lub organizator naszego wypoczynku nie zawsze pokryje pełnię potencjalnie przykrych zdarzeń. W sukurs przychodzą nam tu ubezpieczenia turystyczne.

Czym właściwie jest ubezpieczenie turystyczne?

Wyżej wzmiankowane ubezpieczenia turystyczne to specyficzna podgrupa usług ubezpieczeniowych, obejmująca swym zakresem przedmiotowym, prawdopodobne zdarzenia, które zaistnieć mogą, gdy podmiot ubezpieczany, czyli osoby wybierające się na wakacje lub przejazd turystyczny, podejmuje aktywność związaną z szeroko pojmowaną turystyką, podróżami i rekreacyjnym wypoczynkiem, wymagającym transferu poza miejsce zamieszkania. Reasumując ? są to ubezpieczenia, których działanie nabiera sensu, gdy klient korzysta z usług branży turystycznej. Moglibyśmy więc powiedzieć, że są to ubezpieczenia stricte sprofilowane; na podobieństwo chociażby ubezpieczeń komunikacyjnych lub ubezpieczeń spedycyjnych i logistycznych.

Jaki właściwie zasięg mają ubezpieczenia turystyczne?

Trudno nie zauważyć, iż ? tak jak w każdej niemalże dziedzinie życia społecznego ? tak i w branży turystycznej pojawiają się nowe elementy (np. nowego rodzaju usługi), zmienia się zakres obsługi (np. jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu, większość przewoźników i hoteli nie stosowała wlanego transferu z kurortu na lotnisko), a także intensywnie wchodzą nowe technologie (np. nowe formy płatności). Wraz z tymi, niewątpliwie pozytywnymi efektami postępu w usługach turystycznych, pojawiają się też i niespotykane dotąd okoliczności, czy wręcz nieprzyjemności dla wypoczywających. Ubezpieczenia turystyczne mają za zadanie, je zminimalizować i w związku z tym ich zakres jest dość szeroki.

Wśród głównych części składowych tego rodzaju asekuracji wymieńmy chociażby:
? Ubezpieczenie podróży lotniczej lub autokarowej ? przypominamy sobie o nim w dość nieprzyjemnej sytuacji, gdy lot zostaje opóźniony lub anulowany i wtedy zwrot kosztów za przedłużony niespodziewanie pobyt bardzo się przydaje.
? Ubezpieczenie podróżnego bagażu ? jakkolwiek nowoczesne lotniska, to niemalże komputerowo sterowane centra dystrybucyjne i logistyczne, na podobieństwo centrum Amazona, to nadal zdarzają się kradzieże, włamania, czy zwykłe zagubienia bagaży. Wystarczy błąd ludzki i nasza walizka ze sprzętem do nurkowania trafia na zupełnie inną taśmę i leci w zupełnie odwrotnym kierunku.
? Ubezpieczenia od wypadkowości podczas wypoczynku ? ten, kto chociażby amatorsko nurkuje lub jeździ w Alpach na nartach, wie, iż nie trzeba uprawiać sportów w sposób wyczynowy, by ulec urazom i kontuzjom. Ubezpieczenia turystyczne i w tym zakresie przychodzą z pomocą.
? Ubezpieczenia zapewniające zwrot lub pokrywające koszty leczenia ? życie potrafi być naprawdę zaskakujące, i w jednym egipskim szpitalu, niemalże na tej samej sali znaleźć się mogą i przedstawiciel firmy podpisującej kontrakt na wydobycie gazu ziemnego, poczęstowany regionalną kuchnia na środku pustyni i Kowalski, który zatruł się nieświeżym jedzeniem w najlepszym nawet hotelu w kurorcie nad Morzem Czerwonym.
? Elementy ubezpieczenia typu ?assistane? (czyli wsparcie) ? pomocne, zwłaszcza gdy podróżny pakuje się w kłopoty natury prawnej (np. wypadek komunikacyjny, z uszkodzeniem miejscowego mienia), ale nie tylko, bowiem ubezpieczenia turystyczne mogą zawierać np. pomoc w znalezieniu tłumacza w sytuacjach ?podbramkowych?, a nawet pomoc w rezerwacjach biletów, wyjazdów fakultatywnych itp.

Dodaj komentarz