Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Leczenie kanałowe zębów ? na czym polega i kiedy jest wskazane?

Gdy miazga zębowa ulega infekcji, wówczas zaleca się leczenie kanałowe. Dzięki tej nowoczesnej metodzie ząb nie wymaga ekstrakcji!

Dzisiaj stomatologia stosuje szereg metod pozwalających na wyleczenie nawet bardzo głębokich infekcji zębów. W tym celu gabinety stomatologiczne wykorzystują leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Co warto o nim wiedzieć?

Artykuł porusza następujące tematy:

  • Czym jest endodoncja?
  • Wskazania do leczenia kanałowego
  • Przebieg leczenia endodontycznego
  • Endodoncja ? na NFZ czy prywatnie?
  • Ile kosztuje leczenie kanałowe?
  • Jak wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

Czym jest endodoncja?

Endodoncja, czyli stomatologia endodontyczna to dział stomatologii zachowawczej, który skupia się na chorobach miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych, gdzie miazga łączy się z kością. Leczenie endodontyczne nazywane jest też kanałowym.

Dzisiaj każdy gabinet dentystyczny może zaoferować swoim pacjentom leczenie kanałowe. Warto jednak wskazać, że nie wszystkie gabinety stomatologiczne wykonują ten zabieg na tym samym poziomie, co powoduje również, że jego skuteczność będzie wahać się w zależności od wykorzystywanych sprzętów i materiałów.

Wskazania do leczenia kanałowego

Najczęściej gabinet stomatologiczny przeprowadza leczenie kanałowe przy głębokich ubytkach próchniczych zęba. Oprócz tego zabieg ten posiada szereg innych wskazań.

Leczenie kanałowe najczęściej stosuje się przy:

  • głębokich ubytkach próchniczych obejmujących miazgę zęba
  • martwicy miazgi zębowej
  • zwichnięciach i złamaniach zęba
  • wskazaniach protetycznych ? gdy wykonuje się mostki, korony porcelanowe

Gdy gabinet stomatologiczny wykona zabieg prawidłowo, wówczas nie ma potrzeby ekstrakcji (wyrwania) zęba. W efekcie pacjent nie musi zakładać mostka lub implantu i może zachować piękny uśmiech na wiele kolejnych lat.

Przebieg leczenia endodontycznego

Leczenie kanałowe gabinet stomatologiczny najczęściej wykonuje etapami. Pierwsza wizyta obejmuje kontrolę zębów i wykonanie odpowiedniego badania RTG. Na tej podstawie przygotowuje się plan leczenia.

Najczęściej na tej samej wizycie gabinet stomatologiczny rozpoczyna leczenie. Stomatolog otwiera ząb i usuwa miazgę zębową z nerwami. Dzięki temu, że stosowane jest znieczulenie, na przykład znieczulenie komputerowe, zabieg jest bezbolesny.

Na kolejnej wizycie gabinet dentystyczny dokładnie oczyszcza ząb. Dezynfekcja w trakcie leczenia endodontycznego jest bardzo ważna, ponieważ tylko wtedy można zapobiec powikłaniom. Dodatkowo do zabiegu stosuje się także odpowiednie narzędzia, na przykład endometry, narzędzia maszynowe, mikroskopy stomatologiczne. Dzięki ich wykorzystaniu gabinet stomatologiczny może zapewnić maksymalną skuteczność leczenia.

Ostatnia wizyta to oczyszczenie i wypełnienie zęba materiałem ? płynną gutaperką. Wtedy też zamyka się ząb z użyciem odpowiednich materiałów światłoutwardzalnych. Wypełnienie dopasowuje się do kształtu zębów naturalnych, dlatego z zewnątrz nie można zauważyć, że mamy do czynienia z zębem martwym, po leczeniu kanałowym.

Na ostatniej wizycie wykonuje się także kontrolne badanie RTG, aby sprawdzić, czy ząb został prawidłowo wyleczony.

Endodoncja ? na NFZ czy prywatnie?

Leczenie kanałowe może wykonać gabinet dentystyczny posiadający umowę z NFZ oraz ten działający prywatnie. Gdzie warto się udać?

Najczęściej zabieg wykonuje prywatna klinika stomatologiczna czy gabinet stomatologiczny, ponieważ to właśnie w prywatnych placówkach pacjent może liczyć na obsługę na najwyższym poziomie.

Co więcej, tylko prywatny gabinet dentystyczny może wykonać zabieg na zębach przedtrzonowych i trzonowych, ponieważ ich leczenia kanałowego NFZ nie refunduje ? jest ono możliwe tylko dla siekaczy i kłów u osób dorosłych.

Bezpłatne leczenie endodontyczne w ramach NFZ przysługuje osobom do 18. roku życia, ale tylko w przypadku zębów mających nie więcej niż trzy kanały.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Opłata za leczenie kanałowe zależna jest przede wszystkim od liczby kanałów zęba oraz od wykorzystanych przez stomatologa narzędzi i ich jakości. Więcej zapłacimy również za nieudane wcześniej leczenie kanałowe wykonane w innym gabinecie.

Leczenie zębów kanałowo to koszt od około 300 złotych do nawet ponad 1000 złotych. Zatem leczenie wyceniane jest indywidualnie, ale on-line można znaleźć także orientacyjne cenniki usług tego rodzaju.

Jak wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

Jeśli chcemy wykonać leczenie kanałowe, wówczas potrzebna będzie dobra klinika stomatologiczna lub gabinet stomatologiczny specjalizujący się w endodoncji. Przy poszukiwaniu najlepszej oferty zwróćmy uwagę na opinie, w tym na podejście do pacjenta, a także na sprzęt wykorzystywany przez gabinet.

Do skorzystania ze swojej oferty zaprasza Klinika Stomatologiczna Studio Stomatologii Estetycznej SE+ z Krakowa. Wśród jej usług znajdują się między innymi: stomatologia zachowawcza i endodoncja, stomatologia estetyczna, protetyka, implantologia, ortodoncja, a także stomatologia dziecięca. Zapraszamy!

Dodaj komentarz