Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Dofinansowanie na rower elektryczny, cargo lub wózek rowerowy. Trwają konsultacje społeczne

fot. Pixabay

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował nowy program, który ma na celu wspieranie rozwoju elektromobilności oraz promowanie ekologicznych środków transportu. Program zakłada dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych i wózków rowerowych: do 5 tys. zł na rower elektryczny oraz do 9 tys. zł na rower cargo lub wózek rowerowy. Projekt został już skierowany do konsultacji społecznych, które potrwają do 18 lipca 2024 r.

Celem programu „Mój rower elektryczny” jest zmniejszenie zużycia paliw emisyjnych w transporcie oraz promowanie ekologicznych alternatyw, takich jak rowery elektryczne i wózki rowerowe. Na realizację programu przeznaczono 300 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.

Dofinansowanie będzie dostępne dla osób fizycznych, samorządów oraz przedsiębiorców zajmujących się transportem drogowym towarów, usługami kurierskimi i pocztowymi, a także wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego i sportowego. Inicjatywa ma na celu umożliwienie lokalnym firmom kurierskim i jednostkom samorządu terytorialnego wymianę wysokoemisyjnych pojazdów na bezemisyjne rowery elektryczne.

Warunki Dofinansowania

Rowery elektryczne: do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 tys. zł.
Rowery cargo i wózki rowerowe: do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 9 tys. zł.

Dofinansowanie obejmie nowe pojazdy wyposażone w akumulator litowo-jonowy lub podobny o pojemności co najmniej 10Ah, wyprodukowane przez producentów z krajów UE. Środki będą wypłacane w formie refundacji po zakupie pojazdu. Program nie obejmuje leasingu rowerów elektrycznych.

Uwagi można zgłaszać przez formularz dostępny na stronie Funduszu Modernizacyjnego.

Więcej informacji na temat technicznych wymogów pojazdów, kryteriów oceny wniosków i zasad kwalifikowalności wydatków znajduje się na stronie Funduszu Modernizacyjnego.

Dodaj komentarz