Program będzie realizowany w formie dziennego pobytu w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, za zgodą gminy, z limitem 240 godzin rocznie.
Głównym założeniem programu jest wsparcie rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad:
– dziećmi od 2 do 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
– osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym, zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Program oferuje doraźną, czasową pomoc w formie usługi opieki wytchnieniowej, co umożliwia odciążenie opiekunów z codziennych obowiązków związanych z opieką nad osobą z niepełnosprawnością, zapewniając czasowe zastępstwo w tym zakresie.
Komu będzie przysługiwać opieka wytchnieniowa?
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują opiekunom zamieszkującym z osobą niepełnosprawną, która wymaga stałej opieki w zakresie codziennych potrzeb życiowych. Przyznając te usługi, gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
– rodzin i opiekunów osób, które stale przebywają w domu i nie korzystają z instytucji takich jak ośrodki wsparcia, placówki całodobowego pobytu, domy pomocy dziennej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, a także niezatrudnionych opiekunów uczących się lub studiujących.
Udział w Programie jest bezpłatny dla jego uczestników.
Jak złożyć wniosek?
Osoby zainteresowane wsparciem proszone są o zgłoszenie się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdowie do dnia 22 listopada 2024 roku, aby umożliwić złożenie wniosku o dofinansowanie.
Dodatkowe informacje można uzyskać:
– telefonicznie pod numerem: 12 251 42 38 wew. 3 – specjalista pracy socjalnej Justyna Warciak
– osobiście: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie, ul. Myślenicka 46, 32-420 Gdów.
Program „Opieka wytchnieniowa” edycja 2025 jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Dodaj komentarz