Durland Igołomia
Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Jak wygląda obecnie sytuacja powodziowa na południu Polski, m.in. w powiecie wielickim? Stan na 17.09.2024 r.

fot. PAP/Michał Meissner/X

We wtorek, 17 września, południowe i zachodnie rejony Polski wciąż walczą z powodziami. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach opolskim i dolnośląskim, gdzie wezbrane rzeki oraz przerwane wały stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla lokalnych społeczności. W zbiorniku Racibórz Dolnym wykryto drobne przecieki, a mieszkańcy, służby oraz ochotnicy całą noc zabezpieczali wały przeciwpowodziowe w Nysie. Jak wygląda obecnie sytuacja w Krakowie oraz okolicznych miejscowościach m.in. w powiecie wielickim?Podsumowanie sytuacji powodziowej w Polsce.

W Nysie (woj. opolskie) mieszkańcy i służby ratunkowe nieustannie walczyły o zabezpieczenie wałów przeciwpowodziowych. W poniedziałek wieczorem doszło do przerwania wału na Nysie Kłodzkiej, jednak dzięki szybkiej reakcji udało się załatać uszkodzenie w rejonie ulicy Wyspiańskiego. Mimo to służby pozostają w pełnej gotowości, walcząc z kolejnym przesiąkiem w pobliżu tamy Jeziora Nyskiego.

Praca Philip Morris

Wojsko w trakcie działań przeciwpowodziowych – Nysa. FOT. PAP/Sławek Pabian

 

We Wrocławiu wydano alarm przeciwpowodziowy, a lokalne władze przygotowują się na nadejście fali kulminacyjnej. Premier Donald Tusk uczestniczył w porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego, podkreślając potrzebę zharmonizowanych komunikatów między meteorologami a hydrologami, aby skutecznie zarządzać zagrożeniem.

Odra w okolicach Jazu Opatowickiego we Wrocławiu. FOT. PAP/Maciej Kulczyński

 

Zbiornik Racibórz Dolny – kluczowy element obrony przed powodzią zaczął przeciekać?

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, o pojemności 185 milionów metrów sześciennych, został uruchomiony, aby chronić takie miasta jak Wrocław i Opole przed zalaniem. Choć w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do drobnego przecieku, sytuacja została szybko opanowana dzięki wsparciu wojska.

Prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska, potwierdziła, że przeciek został zabezpieczony, a obwałowania zbiornika zostały dokładnie sprawdzone. Zbiornik działa zgodnie z oczekiwaniami i w dalszym ciągu pełni swoją funkcję ochronną.

Czytaj także:  Stwórz grę miejską i odkryj powiat wielicki – konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Jak wygląda obecnie sytuacja w Krakowie i okolicznych miejscowościach?

Bulwary Wiślane w Krakowie/FOT. lovekrakow.pl

W Małopolsce, w tym w Krakowie i okolicznych miejscowościach należących do powiatu wielickiego, sytuacja powodziowa ulega stabilizacji. Fala kulminacyjna przeszła już przez Kraków, pozostawiając błoto na bulwarach wiślanych. Zbiorniki retencyjne funkcjonują prawidłowo, a mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą.

Władze apelują do mieszkańców zagrożonych terenów o ścisłe przestrzeganie wytycznych służb i gotowość na ewentualną ewakuację w razie pogorszenia sytuacji.

Apel o pomoc dla poszkodowanych

W obliczu dramatycznej sytuacji w wielu miastach na południu Polski, liczne organizacje i fundacje apelują o wsparcie dla osób dotkniętych przez powódź. Woda zniszczyła domy, infrastrukturę oraz dobytek wielu rodzin, które teraz potrzebują pomocy w odbudowie swojego życia. Każdy, kto może, jest proszony o wsparcie – czy to poprzez pomoc finansową, dostarczenie żywności, odzieży, czy udział w akcjach wolontariackich. Organizowane są również zbiórki pieniędzy oraz podstawowych artykułów, które trafią bezpośrednio do potrzebujących.

PRZEJDŹ DO ZBIÓRKI NA POMAGAM.PL

Okaż wsparcie potrzebującym! W trudnych chwilach solidarność i pomoc międzyludzka są kluczowe.

Źródło: https://www.polsatnews.pl/, https://wroclaw.se.pl/ oraz Love Kraków [FACEBOOK]

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy