W związku z wykryciem zgnilca amerykańskiego w Fałkowicach i Winiarach, władze wyznaczyły „obszar zapowietrzony”, który obejmuje część powiatów wielickiego oraz myślenickiego. W ramach tej strefy wprowadzono rygorystyczne ograniczenia, mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby.
Obszar zapowietrzony obejmuje w gminie Wieliczka miejscowości: Grajów, Dobranowice, Raciborsko, Jankówka, Gorzków, Chorągwica, Mietniów oraz część miejscowości Pawlikowice na południe od rzeki Wilgi. W gminie Biskupice w strefie zagrożenia znajdują się Biskupice, Trąbki, Sułów, Łazany, Jawczyce, Sławkowice, a w gminie Gdów: Wiatowice, Niegowić, Liplas, Bilczyce, Marszowice, Gdów, Niżowa, Hucisko, Winiary, Kunice, Fałkowice, Stryszowa, Zręczyce, Zalesiany, Zagórzany i Podolany. Obszar ten obejmuje także miejscowości w gminach Raciechowice i Dobczyce.
W obszarze zapowietrzonym obowiązują zakazy dotyczące organizowania wystaw, targów z udziałem pszczół oraz przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu pasiecznego bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Jak długo potrwają ograniczenia?
Aby uznać ognisko choroby za wygasłe, konieczne jest przeprowadzenie szeregu działań, w tym usunięcie zakażonych pszczół i dezynfekcję uli. Po co najmniej 6 tygodniach od wykonania tych czynności, weterynarz przeprowadza ponowne badania kliniczne. Jeśli nie stwierdzi objawów choroby, ognisko uznaje się za wygasłe. Alternatywnie, chorobę uznaje się za wyeliminowaną, jeśli wszystkie zainfekowane rodziny pszczele zostaną spalone, a cały sprzęt pasieczny zdezynfekowany.
Czym jest zgnilec amerykański?
Zgnilec amerykański to zakaźna choroba bakteryjna pszczół, wywołana przez bakterie Paenibacillus larvae. Choroba najczęściej atakuje czerwie w plastrach, prowadząc do ich zamierania. Zainfekowane plastry charakteryzują się podziurkowanymi, ciemniejącymi zasklepami, a masa zamarłych czerwi wydziela charakterystyczny zapach przypominający klej stolarski. Zgnilec łatwo rozprzestrzenia się z ula do ula i z pasieki do pasieki, a jedyną skuteczną metodą jego zwalczania jest spalenie zainfekowanych rodzin.
Co zrobić w przypadku podejrzenia choroby?
Pszczelarze z obszaru zapowietrzonego powinni dokładnie przejrzeć swoje pasieki, zwracając uwagę na symptomy takie jak rozstrzelony czerw, zapadający się zasklep, czy ciemne plamki na zasklepach. Należy posegregować rodziny pszczele na te, które będą leczone i te przeznaczone do likwidacji. Likwidacja zakażonych rojów powinna odbywać się wieczorem, po ustaniu lotów pszczół.
Źródło: https://glos24.pl/
Dodaj komentarz