Jak działa bezelektrodowy stymulator?
Tradycyjne rozruszniki serca korzystają z elektrod, które łączą generator impulsów z sercem. Bezelektrodowy stymulator eliminuje ten element, co zmniejsza ryzyko powikłań związanych z elektrodami, takich jak infekcje czy ich fizyczne uszkodzenia.
Nowe urządzenie składa się z dwóch kapsułek, które są mniejsze niż bateria AAA. Po implantacji kapsułki komunikują się za pomocą niskonapięciowych impulsów, przypominających działanie alfabetu Morse’a. Taka technologia umożliwia nie tylko stymulację serca, ale także synchronizację pracy prawego przedsionka i komory.
Zalety nowego systemu
Bezelektrodowy stymulator ma podobną żywotność baterii jak tradycyjne urządzenia, a jego konstrukcja umożliwia łatwe usunięcie lub wymianę, jeśli w przyszłości zmienią się potrzeby pacjenta. Dzięki minimalnie inwazyjnej procedurze ryzyko powikłań zostało ograniczone do minimum.
Zabieg w Krakowie
Zabieg przeprowadzono w Oddziale Klinicznym Elektrokardiologii krakowskiego szpitala. Zespół medyczny, w skład którego weszli: dr n. med. Krzysztof Boczar (operator), dr hab. n. med. mgr inż. Andrzej Ząbek (asysta), mgr piel. Patrycja Meres-Jarocha, mgr piel. Zuzanna Beberok oraz technik RTG Stanisław Poręba, z powodzeniem wszczepił stymulator.
Po zabiegu pacjent czuł się dobrze i został wypisany ze szpitala już w pierwszej dobie po operacji.
Źródło: Love Kraków
Dodaj komentarz