Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Spacer po Krakowie śladami Józefa Piłsudskiego – zaproszenie na wyjątkowe wydarzenie

fot. Freepik

Miasto i Gmina Wieliczka, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego oraz Stowarzyszenie “Nasz Kokotów” zapraszają na spacer po Krakowie, który przybliży historię Józefa Piłsudskiego, jednego z najważniejszych bohaterów narodowych, którego działalność miała istotny wpływ również na region Małopolski.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 9 listopada 2024 roku o godz. 9:00. Zbiórka uczestników zaplanowana jest przed Klubem 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława F. Sosabowskiego, mieszczącym się przy ul. Zyblikiewicza 1 w Krakowie. Spacer potrwa około dwóch godzin i obejmie między innymi wizytę w krypcie Józefa Piłsudskiego na Wawelu.

Zapisy na wydarzenie

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane są zapisy drogą mailową na adres: kultura@wieliczka.eu. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko oraz numer telefonu.

Historia wizyty Piłsudskiego w Wieliczce

Józef Piłsudski, wówczas Naczelnik Państwa, odwiedził Kopalnię Soli w Wieliczce 20 października 1919 roku. Zostawił w księdze pamiątkowej krótki wpis: „Szczęść Boże”. Zachowało się zdjęcie z tego dnia, na którym Piłsudski, w charakterystycznej maciejówce i płóciennym płaszczu chroniącym przed solanką, pozuje w otoczeniu ówczesnych dostojników.

Dyrektor Kopalni, Stanisław Skoczylas, późniejszy rektor Akademii Górniczej i senator, zaprosił Piłsudskiego do odpoczynku w domu dyrektora kopalni Erazma Barącza. W domu tym zgromadzono liczne dzieła sztuki i zabytki, w tym unikalną kolekcję broni. Skoczylas wspomina, że dyrektor Barącz podarował Komendantowi żelazną buławę, jakby przeczuwając, że ma przed sobą przyszłego Marszałka Polski. Piłsudski przyjął buławę z uśmiechem, wykonując nią kilka energicznych ruchów ku zdziwieniu zgromadzonych gości.

Czytaj także:  Deszczówka w kanalizacji sanitarnej? Nielegalne praktyki pod lupą w gminie Niepołomice

Pamięć o Marszałku wśród wielickich górników

W 1990 roku wieliccy górnicy przywrócili nazwę „komora Piłsudskiego” jednej z sal w kopalni, a siedem lat później powstał solny pomnik Marszałka dłuta Stanisława Anioła. Na cokole rzeźby umieszczono słowa Piłsudskiego: *Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.*

Marszałek, wyrzeźbiony w soli, trwa na swoim podziemnym posterunku, wpatrzony w przyszłość Polski. Rzeźba ta przypomina o długiej i niełatwej historii kraju, a miliony turystów z całego świata odwiedzają ją co roku, by oddać hołd tej ikonie polskiego ducha walki.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy