Propozycję aktualizacji przedstawił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, a zmiany zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia.
„Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej wykorzystać zasoby, które posiadamy. Po wprowadzeniu zmian liczba zespołów ratownictwa medycznego wzrośnie do 144, co oznacza pięć nowych ZRM” – powiedziała Bogacz podczas poniedziałkowego briefingu.
Jednym z kluczowych elementów aktualizacji jest przekwalifikowanie sześciu specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego (ZRM S) na podstawowe zespoły (ZRM P) w miejscowościach:
– Wieliczka (powiat wielicki),
– Wolbrom (powiat olkuski),
– Węgrzce (powiat krakowski),
– Chrzanów (powiat chrzanowski), |
– Zakopane (powiat tatrzański) oraz
– Tarnów (miasto Tarnów).
Zmiany obejmują również przekwalifikowanie zespołu działającego 16 godzin (07:00 – 19:00) na dobę w Skawinie na zespół działający całodobowo.
Co więcej, w Wieliczce, a także w Tarnowie, Nowym Sączu, Krakowie oraz Jadownikach Mokrych (gmina Wietrzychowice) planowane jest uruchomienie pięciu nowych zespołów ratownictwa medycznego (ZRM P) działających 12 godzin na dobę (w porze dziennej, przez cały rok). W Skawinie czas pracy jednego z zespołów zostanie wydłużony z ośmiu do dwunastu godzin.
Ile zgłoszeń trafiło na małopolskie dyspozytornie we wrześniu 2024 roku?
Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar podkreślił, że tylko we wrześniu 2024 roku dyspozytornie medyczne w Małopolsce odebrały prawie 35 tysięcy połączeń na numer alarmowy 112 i 999, a zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 23 tysiące razy. W wielu przypadkach pomoc była udzielana na miejscu, ale w prawie 14 tysiącach przypadków pacjentów transportowano do szpitala.
W całym 2023 roku do małopolskich dyspozytorni, w tym krakowskiej i tarnowskiej, wpłynęło blisko 444 tysiące zgłoszeń, z czego większość trafiła do Krakowa. Średni czas interwencji wynosił 1 godzinę i 5 minut w miastach liczących powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 1 godzinę i 10 minut poza nimi.
Paweł Nesterak, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego, dodał, że w 2023 roku zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały ponad 250 tysięcy razy, z czego ponad połowa przypadków zakończyła się transportem pacjentów do szpitali.
Dodaj komentarz