Spotkanie otworzyła Renata Palińska prezes SPK. Odśpiewano hymn Polski. Jako pierwsza wystąpiła Schola „Hosanna” działająca w parafii Strumiany pod kierunkiem Magdaleny Luraniec. Następnie zaserwowano dania z kuchni polskiej znane w XIX wieku, a były to chleb ze smalcem, ogórki kiszone, buchta z rodzynkami i kruszonką oraz ciasto drożdżowe ze śliwkami. Po degustacji wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gruszkach, które ubrane w przepiękne ludowe stroje krakowskie przedstawiły prezentację pt. „Po krakowsku! Czyli jak?”. Po prelekcji organizatorzy zaprosili gości do poloneza, co wzbudziło gromkie brawa.
Następnie po raz kolejny podano potrawy, które królowały na polskim stole w okresie PRL: śledzik, sałatka jarzynowa, galareta, jajka w sosie majonezowym oraz wędliny wyrobu własnego: kiełbasa wiejska, pasztetowa, salceson oraz pieczony boczek. Niespodziankę sprawiła Henryka Lembas przedstawicielka Klubu Przyjaciół Wieliczki, która napisała i przeczytała piękny wiersz na okoliczność spotkania. Przyszedł czas na wspólny śpiew z grupą „Spoko”, która przy akompaniamencie Tomasza Palińskiego zagrzała gości do wspólnego śpiewu pieśni, których teksty wyświetlano.
Ostatnim punktem pokarmu dla ciała były ciasta upieczone przez członkinie KGW i SPK, co jest teraźniejszym elementem polskiej gościnności – ciasteczko i kawa, a były to sernik, szarlotka, makowiec, ciasto z budyniem oraz rogaliki marcińskie z białym makiem. Organizatorów mile zaskoczyła frekwencja gości, jak również to, że wspólnie świętowali i ci mali i ci duzi.
Stowarzyszenie Przyjaciół Kokotowa dziękuje za przyjęcie zaproszenia i obecność: Pani Ewie Ptasznik – vice staroście Powiatu Wielickiego, Panu Tadeuszowi Lurańcowi – vice przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wieliczce, Panu Pawłowi Gajosowi – Sołtysowi Sołectwa Kokotów oraz wszystkim mieszkańcom, którzy zechcieli razem z nimi świętować. Stowarzyszenie docenia również Wieleckie Centrum Kultury za nieodpłatne użyczenie sali oraz wszystkim członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Kokotowa za nieocenioną pomoc przy realizacji projektu „Zasmakuj w Niepodległości”.
Dodaj komentarz