Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

200 tysięcy euro wywąchane przez psa z KAS

Suzi, pies służbowy z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) wykryła 200.000 euro nieznanego pochodzenia. Czekoladowa labradorka, która służy w zespole z funkcjonariuszką Służby Celno-Skarbowej Anną, jest jedynym dualnym psem w małopolskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Suzi jest wyjątkowa, bo ma nosa nie tylko do narkotyków ale i waluty.

Podczas rutynowej kontroli drogowej w ramach SENT*, funkcjonariusze z MUCS w trakcie przeszukania auta odkryli ukryte paczki z walutą. Wskazała je labradorka Suzi, która jest psem dualnym. Oznacza to, że jest wyszkolona do wykrywania dwóch zapachów – narkotyków i waluty.

Suzi jest jedynym psem w małopolskiej KAS i jednym z trzech psów służbowych z takimi umiejętnościami w skali całego kraju. Psami dualnymi zostają najzdolniejsze czworonogi, które w lot chwytają zapachy, nawet podczas różnych kombinacji zapachowych.

Suzi najpierw przeszła szkolenie z wykrywania narkotyków. Podczas corocznej atestacji (sprawdzanie i ocena umiejętności wymaganych do pełnienia przez psa służby w KAS) specjaliści ocenili, że Suzi może skutecznie wykrywać kolejny zapach – waluty i, jak widać, nie sprawia jej to żadnego problemu.

Pieniądze, co do których są podejrzenia, że pochodzą z przestępstwa, zostały zatrzymane.

* Monitorowanie przez Krajową Administrację Skarbową drogowego i kolejowego przewozu tzw. „towarów wrażliwych” oraz obrotu paliwami opałowymi odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu)

Dodaj komentarz