Facebook Ogłoszenia
Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Jesienna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w Małopolsce

wojwództwo małopolskie szczepienie lisów lisy
fot. Freepik

W dniach od 20 do 27 września 2024 roku na terenie województwa małopolskiego przeprowadzona zostanie jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących. Celem działań jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wścieklizny wśród dzikich zwierząt.

Szczepienie będzie realizowane przy użyciu przynęt zawierających doustną szczepionkę. Przynęty zostaną rozprowadzone zarówno z samolotów, jak i ręcznie na wybranych obszarach. Każda dawka szczepionki to przynęta w kształcie krążka lub prostopadłościanu, w kolorze zielonobrązowym, o silnym rybim zapachu. Wewnątrz przynęty znajduje się aluminiowo-plastikowy blister wypełniony szczepionką w kolorze od pomarańczowego do czerwono-fioletowego.

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Mieszkańcy proszeni są o stosowanie się do zaleceń związanych z akcją szczepienia, które znajdują się w oficjalnym komunikacie.

Jakie zalecenia rekomenduje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii?

1) W przypadku trafienia na szczepionkę nie należy jej podnosić, dotykać czy rozłamywać.
2) W sytuacji kontaktu szczepionki ze skórą, otwartymi ranami, oczami lub błonami śluzowymi należy natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem, a następnie niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
3) Jakikolwiek kontakt zwierząt domowych/zwierząt gospodarskich ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
4) Podczas trwania akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Czytaj także:  Święta Wielkanocne 2025 na małopolskich drogach: mniej wypadków, ale wciąż z tragicznym finałem

W celu uzyskania szczegółowych informacji związanych z akcją, mieszkańcy powiatu wielickiego mogą kontaktować się z lokalnymi Wojewódzkimi i Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Anna Palonek

Dziennikarka związana z Gazetą Wielicką od 2020 roku. Specjalizuje się w relacjonowaniu wydarzeń z Wieliczki, Niepołomic i Bochni. Oprócz pracy redakcyjnej angażuje się w działania marketingowe, wspierając promocję i budowanie wizerunku portalu. Prywatnie pasjonatka literatury, dalekich podróży i inicjatyw społecznych.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze