Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Parking na autostradzie podczas ŚDM?

Od kilku naszych Czytelników, otrzymaliśmy informację, że organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie rozważają wyłączenie jednego pasa autostrady A4 na czas trwania imprezy i przekształcenie go w parking dla pielgrzymów.

Parking miałby powstać na jednym z pasów autostrady A4, od Krakowa do Tarnowa. Ponadto, podobną funkcję mają pełnić niektóre drogi wojewódzkie i powiatowe m.in. droga nr 75 na odcinku przebiegającym przez Niepołomice (ul. Brzeska), która zostałaby całkowicie wyłączona z ruchu od skrzyżowania z ulicą Bocheńską do skrzyżowania z ulicą Stefana Batorego. Z tak utworzonych parkingów miałyby kursować autobusy, które podwoziłyby pielgrzymów pod Campus Misericordiae w Brzegach, miejsce spotkania papieża Franciszka z młodzieżą. Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży szacują, że samych autokarów z pielgrzymami będzie około 25 tysięcy. Gdyby je ustawić jeden za drugim, sznur pojazdów połączyłby Kraków z Warszawą. Warto wspomnieć, że nie wszyscy pielgrzymi przyjadą autokarami. Część z nich, w podróż do Krakowa uda się swoimi samochodami. Zwykłe miejsca parkingowe ulokowane w Krakowie oraz we wszystkich miejscowościach powiatu wielickiego nie pomieszczą tylu pojazdów, dlatego organizatorzy ŚDM zmuszeni są do wykorzystania autostrady i dróg lokalnych.

Redakcja Gazety Wielickiej zwróciła się do przedstawicieli Policji oraz organizatorów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, z prośbą o potwierdzenie tych informacji. Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie podinsp. dr Mariusz Ciarka przekazał nam, że sprawy związane z logistyką, w tym miejsca parkingowe, toalety, wejścia itd. należą do kompetencji organizatorów. Zadeklarował jednak, że organizatorzy mogą liczyć na pomoc ze strony Policji oraz innych służb.

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży potwierdzili nam, że parkingi powstaną m.in. na pasach drogowych ale na razie nie zdradzili szczegółów.

We współpracy z ZIKiTem oraz Wojewódzką Komendą Policji opracowana jest sieć miejsc parkingowych w oparciu o istniejące na terenie miasta parkingi oraz wyłączone z ruchu pasy drogowe. Podobnie w gminach sąsiednich.  Informacje będą udostępnione, kiedy plan będzie opracowany – napisała w oświadczeniu Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM.

Przypomnijmy, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach od 25 do 31 lipca 2016 roku. Organizatorzy w szczytowym momencie ŚDM spodziewają się prawie 2,5 mln pielgrzymów.

1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!