Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zaginięcie urządzenia z wysokoaktywnym źródłem promieniotwórczym na placu budowy drogi S7

W Nowej Hucie firma pracująca przy budowie drogi S7 zgubiła defektoskop, czyli aparat gammagraficzny. Urządzenie to zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze.

Informacja ta została przekazana przez Małopolski Urząd Wojewódzki i szybko stała się przedmiotem pilnych ostrzeżeń wydanych przez Państwową Agencję Atomistyki.

Ostrzeżenia agencji są niezwykle poważne. Zaleca się, aby nikt nie otwierał ani nie rozcinał znalezionego defektoskopu. Powód jest prosty – kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Nawet krótkotrwałe narażenie na promieniowanie może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego.

defektoskop (aparat gammagraficzny)
Defektoskop (aparat gammagraficzny)

W związku z tym apelujemy do społeczności Krakowa i okolic, aby zachować czujność i ostrożność. W przypadku natrafienia na podejrzane urządzenie, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami. Numery alarmowe to 112 lub 997 dla policji. Ponadto, informacje można przekazywać do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pod numerami telefonów 987 lub 12 39 21 300. Alternatywnie, można skontaktować się bezpośrednio z Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki pod numerem telefonu 22 19 430.

Dodaj komentarz