Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Za nami Europejski Dzień Logopedy w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieliczce

Od wielu lat Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna włącza się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy organizując w sobotę Dzień Bezpłatnych Konsultacji z logopedą, pedagogiem i psychologiem. W tym roku, 18 marca specjaliści naszej Poradni mieli ręce pełne pracy.

Ten dzień cieszył się niebywałym powodzeniem. Co istotne, na konsultacje zgłosiło się bardzo dużo rodziców małych dzieci. Z myślą o nich, a także będąc przekonani o potrzebie zachowywania profilaktyki logopedycznej chcielibyśmy przekazać wskazówki do pracy z małymi dziećmi w celu zapobiegania trudnościom w językowym porozumiewaniu się.

Wskazówki dla troskliwych rodziców:

?         Rozwój mowy dziecka należy stymulować począwszy od pierwszych chwil jego życia. Korzystne jest zachęcanie dziecka do mówienia, choćby miały to być tylko pojedyncze głoski bądź sylaby, jak w początkowym etapie rozwoju mowy.

?         Istotne jest, by mówiąc do dziecka, zwracać uwagę, aby widziało naszą twarz ? będzie wówczas miało okazję do obserwowania ruchu i układu ust oraz naśladowania nas.

?         Warto wspomagać dziecko w nabywaniu prawidłowych nawyków ssania, połykania i żucia. Pomoże w tym karmienie piersią, zminimalizowanie ssania smoczka, wprowadzanie do diety posiłków o konsystencji wymagającej żucia i gryzienia.

?         Ważne jest zwrócenie uwagi na sposób oddychania przez dziecko. Oddychanie przez usta, zwłaszcza podczas snu, w trakcie którego dziecko chrapie i wybudza się, powinno wzbudzić niepokój. Taki sposób oddychania determinuje nieprawidłową wymowę.

?         Nieprawidłowościom w mówieniu, zapobiegniemy dbając o prawidłowy zgryz dziecka. Niewłaściwe układanie główki niemowlęcia podczas snu, czy też ssanie kciuka, karmienie butelkowe i nadużywanie smoczka mogą stać temu na przeszkodzie.

?         Kontrolowanie słuchu dziecka, a także wspomaganie słuchu mownego będzie przejawem niezbędnej troski o prawidłowy rozwój mowy dziecka. Słuch w procesie przyswajania mowy ma bardzo istotne znaczenie.

?         Analiza stanu mowy dziecka w porównaniu ze stanem mowy jego rówieśników może pomóc wychwycić wczesne stadium nieprawidłowości. W przypadku zauważonych trudności z mówieniem ?metoda przeczekania? może przynieść zgubne skutki.

To, co państwu proponujemy, nie jest pełnym programem stymulacji rozwoju jednej z najważniejszych umiejętności człowieka ? mówienia. Pamiętajmy równocześnie, że w przypadku każdego dziecka zalecenia mogą być odmienne i niekoniecznie zawierają się w wymienionych wskazówkach. Najskuteczniejszy sposób zapobiegania trudnościom w językowym porozumiewaniu się dzieci zawsze warto skonsultować z logopedą. Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszej lokalnej społeczności, ale i ogromnym potrzebom pomocy specjaliści naszej Poradni chętnie udzielają konsultacji, jak się okazuje również w soboty. Kolejny Europejski Dzień Logopedy za rok. Już dziś zapraszamy do Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieliczce. Atrakcji na pewno nie zabraknie!

Marta Leńczuk ? logopeda
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wieliczce

Dodaj komentarz