Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Czym jest polietylen i jakie ma zastosowanie?

Polietylen jest jednym z najbardziej popularnych tworzyw sztucznych. Wbrew pozorom, towarzyszy nam każdego dnia. W jaki sposób? W trakcie nauki, podczas zabawy, zakupów, gdy pakujemy zakupy do reklamówek. Warto przyjrzeć się mu bliżej, zwłaszcza, że wielu z nas nie wie, czym jest PE i jak szerokie ma zastosowanie.

Czym jest polietylen?

Polietylen należy do polimerów (grupa poliolefin), składających się wyłącznie z węgla i wodoru pod względem chemicznym. Warto nadmienić, że podczas rozważań nad tym, co to jest PE, trzeba pamiętać, że nie jest on jednym materiałem o określonych właściwościach. Tak naprawdę, jest to grupa tworzyw mających różnorodne zastosowanie w codziennym życiu.

Polietylen po raz pierwszy został zsyntetyzowany w 1989 roku przez niemieckiego chemika Hansa von Pechmana. Produkcja PE na większą skalę, została opracowana w latach 30-tych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Obecnie niemal każdy z nas ma styczność z polietylenem, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ma ponad 30% udziału w produkcji tworzyw sztucznych. Przekładając to na tony, jest to 60 milionów tom rocznie.

PE występuje w kilku odmianach – polietylen o wysokiej gęstości określa się jako HDPE, natomiast polietylen o niskiej gęstości – LDPE. Ten pierwszy cechuje się temperaturą topnienia 126-135 stopni Celsjusza, jest twardszy od LDPE, bardziej wytrzymały, a także ma większą odporność cieplną ze względu na to, że zawiera więcej fazy krystalicznej. Temperatura topnienia LDPE to 105-108 stopni Celsjusza.

Zastosowanie polietylenu

Ponad 40% polietylenu przeznacza się na produkcję folii. Ma jednak on szeroki wachlarz zastosowań, można go wykorzystać m.in. do produkcji toreb zakupowych, opakowań ogólnych, wieczek opakowań, kapturów termokurczliwych, powłok przewodów, folii rozciągliwych, pojemników cienkościennych, toreb z uchwytami, zabawek, butelek na środki czystości, kosmetyki, produkty spożywcze, rur, kanistrów, skrzynek i pojemników.

Oczywiście są to jedynie przykłady, bowiem polietylen ma całe spektrum zastosowań. Jak widać, każdy z nas ma z nim do czynienia w życiu codziennym, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Dodaj komentarz