Gazeta Wielicka- Wiadomości z powiatu wielickiego

Handel kontraktami futures – na czym polega? Wyjaśniamy!

Jedną z popularnych w ostatnich latach form inwestowania kapitału jest handel tzw. kontraktami futures. Na rozwiązanie to decydują się zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy, którzy chcą spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. Rozpoczynając przygodę z kontraktami futures warto jednak nabyć podstawową wiedzę na ten temat. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Handel kontraktami futures – na czym polega? 

Inwestorzy co rusz poszukuje skutecznych sposobów na to, aby pomnożyć swój majątek. Zależy im oczywiście przede wszystkim na tym, aby osiągnąć jak najwyższe zysku, a jednocześnie zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy. Jak w tym kontekście wyglądają kontrakty futures i o czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem tego typu inwestycji? Przekonajmy się o tym! 

Kontrakty futures – co to takiego?

Pod pojęciem kontraktów futures (rynek futures) należy rozumieć instrumenty pochodne, które polegają na tym, że dwie strony – inwestor oraz broker, zawierają umowę na określony czas. W tym przypadku najczęściej dochodzi do działań spekulacyjnych, polegających na tym, że każda ze stron zakład dany scenariusz na to, w jaki sposób zmieni się wartość poszczególnych aktywów. Mowa tutaj przede wszystkim o akcjach giełdowych, ale też obligacjach, surowcach, walutach, kryptowalutach czy funduszach ETF. Na podstawie danego kontraktu kupujący zobowiązuje się kupić, a sprzedający sprzedać określoną ilość aktywów w narzuconym z góry okresie i po określonej cenie. 

Charakterystyka rynku i kontraktów futures 

Jak więc widzimy, kontrakty terminowe bazują głównie na przewidywaniu tego, jak zmieni się sytuacja na rynku. Jeżeli więc inwestor postawi na złe aktywa, a następnie, na podstawie kontraktu, będzie musiał je nabyć, wówczas zanotuje stratę. Niewątpliwym atutem kontraktów futures jest to, że istnieje tutaj niski próg wejścia oraz bardzo szeroka oferta, która sprawia, że traderzy mają w czym wybierać. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto handlować kontraktami futures? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie we własnym zakresie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym osobiste preferencje, możliwości, jak i poziom ryzyka. Pamiętajmy bowiem o tym, że każda forma inwestowania umożliwia zysk, ale też wiąże się z groźbą tego, że utraci się pieniądze. 

Jak i gdzie inwestować w kontrakty futures? 

W praktyce rynek futures jest dostępny dla każdej osoby pełnoletniej, która chce skorzystać z możliwości zainwestowania pieniędzy, niezależnie od tego, jaką dokładnie kwotą dysponuje. Najlepiej zarejestrować się na specjalnej platformie tradingowej, np. od Saxo Bank, która daje dostęp do ponad 300 kontraktów futures z 28 giełd na całym świecie. Inwestor ma wówczas możliwość wyboru najlepszej dla siebie opcji, a także śledzenia w czasie rzeczywistym zmian na rynku. Może też w każdej chwili zapoznać się z historią swoich działań, jak i raportami oraz skorzystać ze wsparcia ekspertów. Jest to proste, intuicyjne, ale niezwykle innowacyjne narzędzie, które znacząco ułatwia handlowanie kontraktami futures, ale nie tylko. 

 

Gazeta Wielicka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!