Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Sprawdź czy szef opłaca za Ciebie składki ZUS!

Szef wypłaca Ci nieregularnie pensję i zastanawiasz się, czy w ogóle zgłosił Cię do ubezpieczenia? Czy opłaca za Ciebie składki i od jakiej kwoty? Możesz to łatwo sprawdzić w ZUS-ie – nie wychodząc nawet z domu.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie dowiemy się co prawda, czy pracodawca płaci konkretnie nasze składki, ponieważ opłaca je za wszystkich pracowników łącznie, dowiemy się jednak, czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia, od jakiej kwoty i czy nasz pracodawca regularnie przekazuje do ZUS-u raporty miesięczne.

Zasięgnąć informacji w sprawie naszego ubezpieczenia, możemy oczywiście w sposób tradycyjny, odwiedzając po prostu placówkę ZUS-u osobiście. Na sali obsługi klienta, po pobraniu numerka i po okazaniu dowodu osobistego, uzyskamy zazwyczaj te informacje od ręki. Możemy także wystąpić z oficjalnym wnioskiem na formularzu ZUS ZZU, który jest dostępny w każdej placówce ZUS i na stronie internetowej www.zus.pl, a wówczas pisemna odpowiedź trafi do nas za pośrednictwem operatora pocztowego.

Najprościej jednak stan swojego konta w ZUS-ie sprawdzić poprzez internet. Wystarczy zarejestrować się na portalu pue.zus.pl. Dla bezpieczeństwa danych, do których dzięki profilowi PUE uzyskamy dostęp, musimy jeszcze potwierdzić osobiście w najbliższej placówce ZUS-u swoją tożsamość, i wówczas nasz profil zostanie aktywowany. Po spełnieniu tych formalności, w każdej wolnej chwili, możemy sprawdzać stan swojego konta.

Warto również pamiętać, że pracodawca ma obowiązek przekazać nam na piśmie ? lub za naszą zgodą w formie elektronicznej ? informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych za rok ubiegły do 28 lutego roku następnego. Jeżeli uważamy, że dane w informacji nie są zgodne ze stanem faktycznym, możemy złożyć, w ciągu trzech miesięcy od otrzymania informacji, do pracodawcy wniosek o sprostowanie informacji zawartych w raportach. Jeśli przez miesiąc pracodawca nie uwzględni reklamacji, na nasz wniosek sprawa zostanie rozstrzygnięta przez oddział ZUS-u.

O stanie swojego konta w ZUS-ie dowiemy się również z ?Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS?, którą co roku ZUS rozsyła do swoich klientów. Otrzymuje ją każdy urodzony po 31 grudnia 1948 r., na którego koncie w ZUS-ie zapisano choćby jedną składkę. Dla osób, które mają założony profil na Platformie Usług Elektronicznych, usługa ta jest dostępna w formie elektronicznej.

Anna Szaniawska
Regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!