Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Holowanie samochodu – samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Na drodze zdarza się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Bardzo często możemy się spotkać z incydentem, kiedy auto nagle ulega awarii i musi być holowane. Wielu kierowców nie wie, jakie zasady i przepisy dotyczące holowania obowiązują w Polsce.

Awaria, która powoduje unieruchomienie pojazdu w trasie kończy się zazwyczaj holowaniem przez inny pojazd lub wezwaniem lawety. W takich sytuacjach sprawdzi się także holowanie z Eurohol. Prawidłowe dokonanie tej na pozór łatwej czynności bardzo często okazuje się być trudniejsze, niż wydawało się wcześniej. Ze względu na brak wiedzy, wiele osób podczas holowania pojazdu, popełnia kardynalne błędy. Co powinien wiedzieć każdy kierowca, kiedy zdarzy mu się taka sytuacja?

Wyposażenie samochodu

Wyposażenie samochodu to pierwsza rzecz, która determinuje, czy cała czynność zostanie przeprowadzona prawidłowo. Najważniejsza będzie tutaj linka holownicza, którą możemy kupić na większości stacji benzynowych. W zależności od uciągu, jej ceny mogą się nieco różnić. Linki przeznaczone do holowania większości samochodów osobowych odznaczają się udźwigiem do 3,5 t, a ich długość to 4-6 metrów. Koszt akcesorium to około 15-30 zł. Im cięższy będzie holowany samochód, tym droższa będzie linka. Co ważne, jeżeli nasz samochód ma sprawny jedynie jeden układ hamulcowy, należy skorzystać z tzw. holowania na sztywno, czyli holowania na sztywnym holu. W takiej sytuacji bardziej niż samodzielne holowanie, zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Holowanie samochodu – pamiętaj o lince holowniczej!

Jeżeli mamy już linkę, pora na jej montaż. W tym przypadku będziemy potrzebować specjalnego ucha holowniczego, które na co dzień jest wyciągnięte i zasłonięte zaślepką otworu. Ucho holownicze jest elementem wyposażenia każdego samochodu. Z reguły znajduje się ono w bagażniku, tuż przy kole zapasowym. Zarówno ucho, jak i linka to niezwykle ważne elementy sprawiające, że połączenie samochodu holowanego i holującego jest niezwykle mocne.

Poza linką przymocowaną do ucha holowniczego, potrzebować będziemy też trójkąta ostrzegawczego. Musi być on umieszczony za tylną szybą po lewej stronie.

Trójkąt ostrzegawczy – podczas wypadków na drodze, podczas holowania za szybą

Może okazać się także, że przydadzą nam się kable rozruchowe, które uratują nas w sytuacji rozładowanego akumulatora.

Jak holować samochód?

Przygotowanie pojazdu do holowania

Przed rozpoczęciem holowania, nasz samochód musi być odpowiednio przygotowany. Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić z lewej strony tylnej szyby samochodu, a w przypadku złej widoczności lub holowania pojazdu po zmroku obowiązkowe jest włączenie świateł pozycyjnych. Pod żadnym pozorem nie należy włączać świateł awaryjnych, jak często ma to miejsce.

Linę należy przymocować do haka lub ucha holowniczego tak, aby nie doszło do rozłączenia samochodów. W tym celu ważne jest użycie zaczepów zespolonych z liną. Posiadają one bowiem odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym nie będziemy stwarzać zagrożenia na drodze.

Zasady holowania pojazdu

Przepisy zawierają szereg wytycznych dotyczących holowania pojazdu. Musimy pamiętać o tym, aby oba pojazdy sygnalizowały zmianę pasa czy manewr skrętu. Ważne jest także, aby lina była cały czas napięta, a w przypadku hamowania pojazd holowany powinien hamować z większą siłą niż auto, które holuje. Jeżeli holowanie ma miejsce na drodze kilkupasmowej, samochody powinny poruszać się prawym pasem. Szczególną uwagę należy zwrócić też na pieszych, którzy mogą chcieć przejść pomiędzy samochodem holowanym a holującym.

Co ważne, holowanie samochodu z hydropneumatycznym zawieszeniem, napędem hybrydowym lub elektrycznym, a także automatyczną skrzynią biegów, grozi uszkodzeniem pojazdu. W tej sytuacji najlepiej będzie wezwać profesjonalną pomoc drogową.

Dobrze i źle – jak holować samochód oraz kiedy tego nie robić?

Dokładne warunki holowania samochodu znajdziemy w Kodeksie drogowym.

  • Zarówno pojazdem holującym, jak i holowanym musi prowadzić osoba, która posiada prawo jazdy.
  • Połączenie samochodów nie może się łatwo odczepić.
  • Maksymalna prędkość samochodów w terenie zabudowanym to 30 km/h, a poza nim 60 km/h.
  • Pojazd holowany na połączniu sztywnym musi mieć sprawny co najmniej jeden układ hamulcowy, a na połączeniu giętkim – dwa.
  • Odległość pomiędzy samochodami zależy od połączenia. W przypadku linki jest to 4-6 m, w przypadku połączenia sztywnego 3m.
  • Połączenie powinno być oznakowane za pomocą chorągiewek barwy czerwonej lub żółtej bądź naprzemiennych białych i czerwonych pasów.

Kiedy zabrania się samodzielnego holowania samochodu?

Holowanie samochodu zabronione jest w kilku przypadkach.

  • Niedopuszczalne jest holowanie więcej niż jednego pojazdu.
  • Nie możemy holować pojazdu, kiedy ma on niesprawne oba układy hamulcowe.
  • Zabrania się holować samochód na autostradzie.
  • Nie możemy holować samochodu, kiedy ten ma naczepę lub przyczepę.

Co w takich sytuacjach? Wówczas należy skontaktować się z pomocą drogową, która udzieli nam pomocy i odholuje samochód do miejsca docelowego.

Pomoc drogowa przychodzi z pomocą

Okazuje się, że zasad dotyczących prawidłowego holowania samochodu jest naprawdę dużo. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z sytuacją, a co gorsza mandatów, warto skorzystać z naszych usług. Eurohol oferuje całodobową pomoc drogową w Krakowie i okolicach. W naszej flocie samochodowej znajduje się kilka holowników przeznaczonych do mniejszych i większych samochodów. Poza holowaniem, oferujemy też usługi takie jak dowóz paliwa, drobne naprawy aut na drodze, całodobowa mobilna wulkanizacja czy wyciąganie samochodów z rowów. Zajmujemy się także autoserwisem oraz maszyn i wózków widłowych.

Zapraszamy do współpracy z nami, profesjonalistami.

Euro Hol Tadeusz Tomasz Poeckh
ul. Księcia Józefa 11/7
30-206 Kraków
Telefon komórkowy: +48 501 32 30 31

Dodaj komentarz