Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Lekarz rodzinny na NFZ ? także w prywatnej placówce!

Coraz więcej prywatnych placówek podpisuje kontrakty z NFZ. Dzięki nim pacjenci mogą korzystać usług medycznych bez opłat!

W każdej większej miejscowości znajduje się ośrodek zdrowia, w którym możemy skorzystać z usług lekarza medycyny rodzinnej. Jednak lekarz rodzinny może zapewnić nam również kompleksową obsługę w prywatnych placówkach ? wystarczy, że posiadają one podpisaną umowę z NFZ.

Lekarz rodzinny, inaczej lekarz POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) to specjalista, którego odwiedzamy najczęściej. Chodzimy do niego między innymi wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni, chcemy otrzymać receptę na leki, a także wtedy, gdy chcemy uzyskać diagnozę w razie niepokojących objawów. W takich sytuacjach lekarz rodzinny może przeprowadzić diagnostykę samodzielnie i zalecić nam odpowiednią kurację, ale może również skierować nas do specjalisty zajmującego się konkretnymi problemami.

 

Lekarz na NFZ w prywatnej placówce

Wiele prywatnych placówek medycznych oprócz oferowania usług płatnych również zapewnia swoim pacjentom możliwość umówienia się do lekarza na NFZ. To dogodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że niekiedy pacjent nie spieszy się do lekarza, więc może zaczekać na wizytę. Widać to dobrze na przykładzie praktyki lekarza rodzinnego ? do jego gabinetu możemy najczęściej udać się z dnia na dzień.

Z pomocy lekarza rodzinnego w ramach NFZ, ale w prywatnej placówce medycznej możemy skorzystać między innymi w Przychodni Zdrowia Prima Med w Krakowie

Ze zmiany lekarza rodzinnego często korzystają te osoby, które nie są zadowolone z jakości świadczenia usług medycznych lub też przeprowadzają się. Także obecnie, gdy coraz więcej osób korzysta również z prywatnych wizyt lekarskich, wygodniej jest umawiać się do lekarza rodzinnego w placówce, którą dobrze znamy, nie musząc jednocześnie ponosić dodatkowych kosztów.

Aby zmienić miejsce, w którym korzystamy z usług lekarza rodzinnego, musimy spełnić odpowiednie wymogi. Należy wypełnić odpowiednią deklarację, którą składa się w nowym miejscu, w którym chcemy zacząć korzystać z usług. Musimy jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach zmiana lekarza rodzinnego na innego może wymagać wniesienia opłaty.

 

Wybór lekarza rodzinnego

Zgodnie z przepisami, które wprowadziła Ustawa z dnia 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej pacjent ma prawo do wyboru swojego lekarza rodzinnego, pielęgniarki, a także położnej POZ. Warto przy tym wskazać, że pacjent może złożyć w jednym miejscu deklarację dla lekarza rodzinnego, w innym z kolei dla położnej i dla pielęgniarki.

Przepisy te wskazują, że możemy zmienić swój wybór bezpłatnie nie częściej niż dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyboru dokonujemy bezpośrednio w tej przychodni, do której chcemy zacząć uczęszczać i nie mamy potrzeby dodatkowego potwierdzania go w placówce NFZ. W przypadku następnej zmiany, która nie ma uzasadnienia, musimy wnieść opłatę wynoszącą 80 złotych.

 

Opłata nie jest pobierana wtedy, gdy:

  • pacjent zmienia miejsce zamieszkania
  • wybrany lekarz rodzinny, pielęgniarka albo położna POZ zaprzestali świadczenia usług opieki zdrowotnej
  • pojawiają się inne przyczyny, które leżą po stronie świadczeniodawcy

 

Jeśli zatem chcemy zmienić dotychczasowego lekarza rodzinnego, możemy zrobić to bezpłatnie, ale tylko dwukrotnie, chyba że spełnimy powyższe wymagania ? wtedy opłata nie będzie pobrana.

Rodzice i opiekunowie mogą również zmieniać miejsce świadczenia usług lekarza rodzinnego dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Podsumowując, lekarz rodzinny może również oferować nam swoje usługi medyczne w placówkach prywatnych, przy czym nie musimy płacić za nie ani złotówki. Wystarczy, że zdecydujemy się na taki gabinet, który posiada podpisany kontrakt z NFZ. Adresy placówek tego rodzaju można sprawdzić już teraz on-line. W sieci możemy również zapoznać się z opiniami na temat lekarzy, aby znaleźć tego najlepszego dla siebie i dla swojej rodziny.

 

Dodaj komentarz