Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Ursus C-330 – legendarny, polski ciągnik

Myśląc o polskich markach, które wywalczyły sobie miejsca w sercach niejednego fana motoryzacji rolniczej, do głowy przychodzi zazwyczaj Ursus. Szczególnie jeden model kultowej marki zapadł rolnikom w pamięć. Przez wielu jest do dzisiaj uważany za jeden z najlepszych ciągników. Modelem tym jest Ursus C-330, zwany popularnie trzydziestką.

Ursus

Ursus, a dokładniej mówiąc Zakład Przemysłu Ciągnikowego “Ursus” został założony w 1893 roku. Jednak produkcją ciągników firma zajmuje się dopiero od roku 1922. Prace nad skonstruowaniem pierwszego ciągnika firma rozpoczęła już kilka lat wcześniej, bo w roku 1915. Pierwsze ciągniki produkowane były w fabryce znajdującej się na terenie Warszawy. Marka została założona przez siódemkę mężczyzn, trzech inżynierów oraz czterech przedsiębiorców.

Inżynierów:

  • Kazimierza Schonfelda
  • Ludwika Rossmana
  • Kazimierza Mateckiego

Przedsiębiorców:

  • Karola Strassburgera
  • Stanisława Rostockiego
  • Aleksandra Radzikowskiego
  • Ludwika Fijałkowskiego

Firma na początku nazywała się “Przemysłowe Towarzystwo Udziałowe” i zajmowała się przemysłem cukierniczym, spożywczym oraz gorzelniczym.

Historia tej firmy jest długa i zawiła. Obfita w częste zmiany branż oraz właścicieli wynikające z problemów finansowych. Firma jednak najlepiej została zapamiętana z produkcji ciągników rolniczych i może pochwalić się wielokrotnymi wyróżnieniami na rynku międzynarodowym.

Wielki sukces marki

Ursus C-330 produkowany był w Warszawie w latach 1967-1987. Do 1993 roku sprzedał się w ilości  prawie pół miliona egzemplarzy. Ciągnik ważący niemal dwie tony do dzisiaj jest chętnie wykorzystywany. Jest kilka czynników, które przemawiają za tym modelem. Jego przeznaczenie było dobrze znane. Ciągnik był świetnie dopracowaną maszyną rolniczą, która współpracowała z narzędziami przyczepianymi oraz zawieszanymi. Istniała możliwość również mocowania narzędzi napędzanych za pomocą wału odbioru mocy lub współpracujących poprzez koło pasowe.

Charakteryzował się niezawodnością. Był bardzo wydajny oraz nadawał się do wszelkiego rodzaju prac rolnych lub leśnych. Zapewne patriotyzm również ma swoją rolę w tym, jak ciepło jest ten model wspominany. Był to nasz rodzimy ciągnik, wyprodukowany na naszej ziemi, który niczym nie odstawał od zagranicznych konkurentów. Z racji, tego na pewno wiele osób odczuwało i dalej odczuwa dumę, myśląc o całej marce, ale szczególnie o modelu C-330.

Parametry

Model Ursus C-330 jest ciągnikiem czterokołowym. Jego konstrukcja jest bezramowa z napędem na tylną oś. Silnik, w jaki został wyposażony C-330, to model o oznaczeniach S312C. Był to wysokoprężny czterosuwowy silnik, o dwóch cylindrach. Pojemność skokowa tego modelu to 1960 cm³. Cały silnik miał masę ponad 300 kg. Skrzynia biegów była mechaniczna z kołami zazębionymi na stałe. Silnik chłodzony był cieczą. W całym układzie chłodzenia mieściło się około 7 dm³ wody.

Model C-330 stał się tak popularny, że w roku 1986 powstał model mający być jego bezpośrednim następcą. C-330M, bo o tym modelu mowa, miał być ulepszoną wersją jednego z najlepiej sprzedających się modeli ciągnika Ursus. Główną zmianą w stosunku do pierwowzoru były zmiany w układzie napędowym. 

Dodaj komentarz