Facebook Ogłoszenia
Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zmiany w programie Czyste Powietrze

zmiany czyste powietrze program dofinansowanie kominki piec
fot. Freepik

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział zmiany w programie “Czyste Powietrze”. Nowe zasady mają uwzględniać postulaty branży. Program ma powrócić 31 marca 2025 roku z założeniem, że nowe zasady dofinansowania będą bardziej przejrzyste oraz zapewnią większą ochronę beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami.

Nowe zasady mają uwzględniać postulaty branży dotyczące użytkowania kominków oraz zasad naboru wniosków. Wprowadzony zostanie przepis dopuszczający możliwość pozostawienia w budynku kominka spełniającego wymagania ekoprojektu, pod warunkiem że służy on celom rekreacyjnym.

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Kominki a ekoprojekt

Aby skorzystać z programu “Czyste Powietrze”, kominek musi spełniać określone normy wynikające z dyrektywy ekoprojektu (Dyrektywa 2009/125/WE). Wymagania te obejmują m.in. sezonową efektywność energetyczną oraz limity emisji cząstek stałych (PM), organicznych związków gazowych (OGC), tlenku węgla (CO) i tlenku azotu (NOx). Kryteria różnią się w zależności od typu urządzenia, np. w przypadku kominków z otwartą i zamkniętą komorą spalania.

Producenci mieli czas na dostosowanie się do tych wymagań do 2022 roku, dlatego nowe modele kominków powinny już spełniać restrykcyjne normy emisji oraz efektywności energetycznej. Dodatkowo, urządzenie musi być zgodne z uchwałą antysmogową obowiązującą w danym województwie.

Przebudowa programu “Czyste Powietrze”

Do 17 stycznia 2025 roku w ramach programu “Czyste Powietrze” złożono ponad milion wniosków, na łączną kwotę przekraczającą 38 miliardów złotych. Obecnie trwa przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków, która potrwa do 31 marca 2025 roku. W tym czasie rozpatrywane są już złożone wnioski oraz wypłacane przyznane dotacje. Nadal przyjmowane są również wnioski o dofinansowanie od beneficjentów, którzy ucierpieli w wyniku wrześniowej powodzi na terenie województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.

Czytaj także:  Organizacja eventu firmowego w Krakowie – co warto wiedzieć przed?

Pod koniec stycznia NFOŚiGW ogłosił, że w 2025 roku planuje przeznaczyć około 8 miliardów złotych na dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków. Dodatkowo, w lutym ma zostać złożony wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kwotę 10 miliardów złotych. Trwa również konsultacja społeczna nowej wersji programu – do Funduszu wpłynęło już kilka tysięcy uwag. Zapowiadane zmiany obejmują m.in. wprowadzenie limitów dotacji do kosztów jednostkowych oraz możliwość wypłaty zaliczek na konta celowe beneficjentów.

Szczegóły dotyczące zmian oraz harmonogram wdrażania nowych zasad będą sukcesywnie publikowane na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Anna Palonek

Dziennikarka związana z Gazetą Wielicką od 2020 roku. Specjalizuje się w relacjonowaniu wydarzeń z Wieliczki, Niepołomic i Bochni. Oprócz pracy redakcyjnej angażuje się w działania marketingowe, wspierając promocję i budowanie wizerunku portalu. Prywatnie pasjonatka literatury, dalekich podróży i inicjatyw społecznych.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze