Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Tadeusz Kantor jako bohater filmowy ? Spotkanie z prof. Andrzejem Sapiją

W niedzielę 13 sierpnia 2017 o godzinie 14:00 zapraszamy do Domu Twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku na drugie spotkanie z cyklu spotkań w Hucisku.

Tym razem Andrzej Sapija opowie o swojej współpracy z Artystą w ciągu kilku lat pracy nad filmami dokumentalnymi poświęconymi Jego twórczości i sztuce, oraz pokaże fragmenty filmów dokumentalnych, które zrealizował:

WIELOPOLE, WIELOPOLE,
MANEKINY TADEUSZA KANTORA,
KANTOR,

W całości pokazany zostanie film Andrzeja Sapiji pt. POWRÓT ODYSA. To film poświęcony historii artystycznych poszukiwań oraz kształtowania się koncepcji sztuki Kantora w teatrze. Film, który był szczególnie ceniony przez Kantora spośród obrazów filmowych poświęconych jego twórczości.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o przesłanie napisów na spotkania na adres ftk@kantorfoundation.pl

Andrzej Sapija ? polski reżyser, głównie filmów dokumentalnych. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej, filmów z dziedziny historii najnowszej i współczesnych problemach m.in. ?Stadion ? największe targowiska Europy?, ?Podaj cegłę, czyli polski socrealizm?, ?Polskie Państwo Podziemne?, ?Powstanie Warszawskie 60 lat później?. Za najważniejsze w twórczości Sapiji uznawane są filmy biograficzne, między innymi o Igorze Przegrodzkim, Tadeuszu Kantorze, Kazimierzu Karabaszu , Tadeuszu Różewiczu i Wojciechu Fangorze.

Reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, m.in. ?Przyjdę do Pani znów?, ?Zanim się przerwie srebrny sznur?, ?Zabić mężczyznę?, ?Co u pana słychać?? ? tu również scenariusz i scenografia, ?Madame de Sade?, ?Port Royal?.

Wykładowca PWSFTViT w Łodzi i Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Sapija Powrot Odysa 3

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!