Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

50% problemu smogu rozwiążesz oczyszczaczem powietrza z filtrem HEPA

?Bardzo zła jakość powietrza. Zostań dziś w domu? – to ostrzeżenie trwało przez cały ostatni weekend w powiecie wielickim, bo w dniach 26-29 stycznia 2018 roku normy jakości powietrza były przekraczane nawet o 500%. Niestety pozostanie w domu nie jest gwarantem zdrowego oddechu, bo jak wykazały badania AGH w domach stężenie zanieczyszczeń osiąga średnio 50% tego, co za oknem. Rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza.

Czym jest smog i jak wpływa na zdrowie?

Temat smogu zazwyczaj powraca jesienią, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. W jego skład wchodzą bowiem substancje wytwarzające się na skutek nieefektywnego spalania niektórych paliw, między innymi węgla kamiennego, który jest powszechnie wykorzystywany do ogrzewania budynków. Dodatkowym problemem jest spalanie odpadów. Nawet jeżeli sam stosujesz ekologiczne paliwa i nie wrzucasz do pieca śmieci, to zanieczyszczenia emitowane przez otoczenie napływają do Twojego domu przez otwarte okna lub nieszczelności w budynku. Problem jest szczególnie nasilony w sezonie grzewczym, ale nie oznacza to, że po zakończeniu go smog znika. Źródłem zanieczyszczeń są także pojazdy silnikowe oraz zakłady przemysłowe, które emitują niebezpieczne substancje przez cały rok. W skład smogu wchodzą pyły zawieszone PM2,5 i PM10, czyli mieszanina cząsteczek zawierających między innymi siarkę, metale ciężkie i związki organiczne. Pył PM2,5 tworzą cząsteczki o wielkości poniżej 2,5 ?m, natomiast PM10 ? poniżej 10 ?m. To bardzo niewielkie rozmiary, biorąc pod uwagę fakt, że ludzki włos ma średnicę 50-70 ?m. Tak mikroskopijne cząsteczki przenikają do dróg oddechowych i krwi człowieka. Ich obecność w organizmie zwiększa ryzyko stanów zapalnych, astmy, a nawet zawału i chorób nowotworowych. Od wielu lat lekarze zwracają uwagę na to, że zanieczyszczone powietrze jest jednym z czynników przyczyniających się do przedwczesnych zgonów. W smogu znajdują się również inne substancje, ale to właśnie pyły zawieszone uznawane są za szczególnie szkodliwe. Największe zagrożenie stanowią dla osób starszych, dzieci oraz kobiet ciężarnych, ponieważ zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej u dziecka. Na szczęście istnieje łatwy sposób na wyeliminowanie pyłów ze swojego mieszkania i ograniczenie ryzyka związanych z nimi chorób. To oczyszczacze powietrza wyposażone w filtr HEPA.

Jak działa filtr HEPA i gdzie jest wykorzystywany?

Nazwa tego filtru jest skrótem od słów High Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Technologię HEPA opracowano podczas II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych. Jej celem było wówczas oczyszczanie powietrza z drobinek pyłu radioaktywnego, natomiast w oczyszczaniu domów i mieszkań zaczęto wykorzystywać ją znacznie później. Filtry HEPA zbudowane są z

ze spiekanego szkła. Mają trzy warstwy połączone syntetyczną żywicą. Obecnie technologia HEPA jest w stanie wyeliminować 99,97% cząsteczek o wielkości przekraczającej 0,3 ?m, a także 95% cząsteczek o rozmiarze  0,3-0,1 ?m. Oznacza to, że filtr HEPA niemal całkowicie oczyszcza powietrza z cząsteczek pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Oprócz nich zabija pleśń, bakterie i roztocza kurzu, dlatego wykorzystuje się go nie tylko w oczyszczaczach powietrza, ale i w odkurzaczach, które zyskały popularność zwłaszcza wśród alergików i osób mających obniżoną odporność.

Czy sam filtr HEPA wystarczy, żeby pozbyć się smogu?  

HEPA nie usuwa wszystkich składników smogu, ponieważ nie wyłapuje na na przykład wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Oczyszczenie powietrza z WWA wymaga zastosowania innego rodzaju filtra, najlepiej węglowego, który znakomicie radzi sobie z lotnymi związkami organicznymi. To dlatego ranking oczyszczaczy powietrza obejmuje urządzenia wyposażone w kilka filtrów. Nie zmienia to faktu, że możliwości filtrów HEPA pozwalają na wyeliminowanie połowy problemu, jakim jest smog, dlatego znajdują się one w większości produkowanych obecnie oczyszczaczy. Warto zaznaczyć, że zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA albo z kilkoma rodzajami filtrów nie musi być bardzo dużym wydatkiem. Wprawdzie w sprzedaży dostępne są urządzenia kosztujące kilka tysięcy złotych, lecz tańsze modele także doskonale poradzą sobie z usunięciem składników smogu z Twojego mieszkania. Do tańszych, a wydajnych modeli, które dobrze rozprawią się z polskim smogiem można zaliczyć oczyszczacze Klarta Forste i Xiaomi Air Purifier

Miejscem, gdzie można wybrać oczyszczacz powietrza, jest serwis internetowy porównujący wiele różnych modeli – www.ranking-oczyszczaczy.pl. Z całą pewnością dostarczy on odpowiedzi na pytanie: jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Dodaj komentarz