Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Nowoczesne techniki implantologii stomatologicznej stosowane w krakowskich klinikach

Implantologia stomatologiczna rozwija się z sukcesami od połowy ubiegłego wieku. Im większe miasto, tym więcej ośrodków, które trudnią się sztuką wszczepiania implantów, a Kraków szczególnie upodobał sobie ten dział medycyny. Dzięki dużej konkurencji, ceny implantów zębów są tutaj bardzo zróżnicowane. Oprócz licznych szkoleń, które odbywają się w tym mieście, można znaleźć tu wielu wybitnych chirurgów implantologów.

Nowoczesne techniki implantologiczne

Można powiedzieć, że mamy aktualnie trzy główne techniki implantologiczne, czyli sposoby wszczepiania implantów. Ceny implantów zębów w krakowskich klinikach będą zróżnicowane w zależności od tego, na którą się zdecydujemy. Pierwsza z nich jest znana, sprawdzona i powszechna stosowana. Mowa o technice dwufazowej implantacji zęba, która polega na tym, że wszczep tytanowy bądź cyrkonowy wkręcany jest w kość żuchwy lub szczęki, następnie dziąsło jest zszywane i dopiero po minimum trzech miesiącach kontynuuje się leczenie.

Druga i trzecia to nowoczesne techniki implantologiczne. Będzie to implantacja jednofazowa, która polega na tym, że wszczep od razu obciąża się tymczasową koroną, nie zszywa się zupełnie dziąsła i cały proces leczenia skraca się w czasie. Ta technika wymaga wiedzy i wprawy i możliwości organizmu. Część implantologów nie jest do niej przekonana, ale jak każda zmiana, tak i ta technika ma swoich przeciwników i zwolenników. Jeśli chodzi o korzyści dla pacjenta, z pewnością plusem jest fakt, że pacjent po wizycie wychodzi z imitacją zęba. Minusy są dyskusyjne. Jedni twierdzą, że częstsze są zakażenia, inni, że wszczep się tak dobrze nie przyjmuje, jak ten wszczepiony w sposób tradycyjny, dwufazowy. Nie potwierdzają tego statystyki. Jeśli myślimy o implantacji jednofazowej, z pewnością znajdziemy wśród krakowskich klinik takie, które wykonały już wiele zabiegów tą techniką z sukcesem.

Trzecia z technik na pewno zalicza się do nowoczesnych technik implantologicznych, ale na ten moment rozwoju implantologii uważana jest za eksperymentalną. Podczas zabiegu wszczepia się odtworzony ząb w całości.

Implantologia stomatologiczna to nie tylko wszczepy

Przyjmuje się, że pierwsze próby wypełniania ubytków zębowych innymi materiałami były podejmowane już za czasów Majów. Wykorzystywali oni w tym celu muszle. Jak widać dyskomfort wywołany brakiem zębów od wielu wieków daje się we znaki pacjentom. Od wyprodukowania pierwszych implantów tytanowych minęło już kilkadziesiąt lat.

Od tamtej pory liczba osób, u których można zastosować implanty, rośnie. Wszystko dzięki rozwojowi technik nie tylko implantologicznych, ale również chirurgii stomatologicznej czy nawet zachowawczej, które pozwalają wyleczyć pacjenta wcześniej zdyskwalifikowanego do leczenia implantami. Najlepszym przykładem będzie sterowana regeneracja tkanek – GTR i  kości – GBR.

Zdarza się, że u pacjentów z przechodzonymi ubytkami dochodzi do zaniku kości. Chirurg lub chirurg implantolog musi ją najpierw odbudować. Nowoczesne techniki implantologiczne wspierają również urządzenia i narzędzia, jak na przykład The Wand, który pozwala na precyzyjne i bezbolesne podanie znieczulenia, czy urządzenia piezoelektryczne pozwalające na precyzyjne cięcie kości i tkanek.

Dodaj komentarz