Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Szkodliwy smog truje nas codziennie. Jak się przed nim uchronić?

Smog to niebezpieczne zjawisko atmosferyczne występujące w postaci ?lekkiej mgły?, przy bezwietrznej pogodzie. Najczęściej widoczne jest w okresie grzewczym domów i mieszkań tj. od października do kwietnia, a także powodowane przez ruch uliczny (samochody, autobusy i inne pojazdy spalinowe).

Wiele domowych śmieci spalanych jest również w ramach oszczędności finansowych. Dym unoszący się z kominów osadza się w powietrzu, w postaci bardzo mikroskopijnych cząsteczek, które dostają się do układu oddechowego człowieka powodując z biegiem czasu poważne spustoszenie organizmu wpływając na choroby układu oddechowego. Brak prawidłowej ochrony środowiska ze strony władz państwa, a także brak odpowiedzialności społeczeństwa nasilają tylko negatywne skutki tego zjawiska.

W Niepołomicach również występuje I stopień (najwyższy) zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. O stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza decyduje Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zespół ten po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń powietrza pyłu PM2,5 i PM10 ostrzega ludzi danego regionu o wysokim natężeniu smogu w powietrzu i panującym zagrożeniu. Według danych z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, Niepołomice w 2016 roku znalazły się na piętnastym miejscu jako miejscowość najbardziej zanieczyszczonego powietrza w mieście w Unii Europejskiej.

Smog w powietrzu niekiedy widoczny jest dla oka ludzkiego jako mgiełka, ale nie jesteśmy w stanie zobaczyć mikroskopijnych cząsteczek, które dostają się do organizmu ludzkiego poprzez układ oddechowy. Długotrwałe wdychanie unoszącego się pyłu w powietrzu powoduje choroby układu oddechowego tj. astmę, alergię oraz choroby układu krążeniowego. Przebywając dość długo w otoczeniu smogu, nie mając żadnego zabezpieczenia, skracamy własne życie.

Nie jest, jednak tak łatwo w krótkim czasie poprawić jakość powietrza. Potrzebne są tu działania wieloetapowe oraz współpraca różnych instytucji państwowych. Bez wątpienia jest to proces długoterminowy. Można zminimalizować szkodliwe działanie smogu przeciw zdrowiu. Wystarczy zaopatrzyć się w maski antysmogowe Kraków DragonMask. Z ich pomocą okrywamy nos i usta, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wdychania niechcianych pyłów. Zastosowane filtry zatrzymują drobne szkodliwe cząsteczki i wówczas jesteśmy w stanie oddychać powietrzem pozbawionym śmiertelnych składników. Jak jeszcze możemy przeciwdziałać smogowi? W czasie zagrożenia zanieczyszczonym powietrzem, należy starać się ograniczać wychodzenie na zewnątrz, zrezygnować z wietrzenia pomieszczeń czy aktywności na powietrzu. Chcąc zapobiegać powstawaniu szkodliwego smogu należy używać odpowiedniego opału, a także na bieżąco sprawdzać stan swojego pieca. Od czasu do czasu zamienić jazdę samochodem na jazdę autobusem, sprawdzać stan swojego pojazdu czy otoczyć się dużą ilością zieleni. A przede wszystkim nie rozstawać się z maseczką przeciwpyłową. Mając ją pod ręką ? zmniejszamy zapadalność na poważne choroby układu oddechowego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!