Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Weekend w otoczeniu wielu parków narodowych

Odpoczynek z dala od zgiełku miasta to najlepsze, co możemy sobie zaoferować. Dlatego wasrto wybrać się na Podlasie, aby spędzić kilka dni w otoczeniu parków i rezerwatów przyrody.

Cudze chwalicie

Warto zwiedzać świat. Poznawanie innych kultur jest czynnikiem wzbogacającym postrzegania świata jako czegoś, co wykracza poza swoje podwórko. Poza tym, świat oferuje mnóstwo cudownych widoków, budowli, wiele zabytków, dzięki którym można chociaż trochę dotknąć czasów, które były przed setkami, a czasem nawet tysiącami lat. Do takiego zwiedzania potrzebnych jest kilka rzeczy, poza chęciami. Numerem jeden są pieniądze i tu najczęściej następuje koniec wędrówek, chociaż obecnie linie lotnicze oferują przeloty w atrakcyjnych cenach, a przez internet można znaleźć niedrogie noclegi.

Jeśli jednak środki nie wystarczą nawet na takie rozwiązania, czy w takim razie można nic nie robić? Nie warto. Nasz kraj to bogactwo krajobrazów. Położenie jest tak dogodne, że mamy dostęp do morza i całkiem długą linię brzegową, są krainy tysiąca jezior, niziny, wyżyny i góry. Cała paleta możliwości.

Jednym z takich miejsc wartych zobaczenia jest Podlasie i Suwalszczyzna. Z 23 polskich parków narodowych, aż cztery znajdują się na Podlasiu – Narwiański, Biebrzański, Białowieski i położony na północy – Wigierski Park Narodowy. W tym momencie Białystok i okolice stają się ciekawą bazą wypadową do wszystkich tych miejsc.

Dach nad głową

Zasadniczo wszędzie można pojechać z namiotem i rowerem, ale nie każdy ma zacięcie do tej formy noclegów i turystyki. Nie ma nic lepszego po długim dniu wędrówki niż suche, wygodne łóżko i czysta łazienka. Nie ma nic w tym złego, bo wędrowanie powinno być przede wszystkim przyjemnością a nie katorgą, więc dlaczego mielibyśmy skazywać się na spartańskie warunki przebywania, jeśli tego nie lubimy i nie chcemy.

Hotele w Białymstoku lub okolicach oferują różną jakość usług, więc każdy może wybrać coś odpowiadającego jego wymaganiom i kieszeni. Obiekty usytuowane są w różnych częściach miasta, w ścisłym centrum, dalszym i na obrzeżach. Ciekawą alternatywą są kompleksy hotelowe przed rogatkami miasta, położone najczęściej w cichej okolicy, blisko głównych dróg dojazdowych a przy tym ustronnie, wśród zieleni.

W niektórych z nich można nie tylko przenocować. W swojej ofercie mają ciekawą kuchnię, a także strefy odnowy biologicznej z zabiegami relaksującymi, upiększającymi i medycyną estetyczną.

Alternatywą dla hoteli są rozwijające się sieci apartamentów znajdujących się w mieszkaniach. Takie lokale są niezależne, więc dają większą swobodę. Standard jest zróżnicowany, tak, jak w przypadku hoteli.

Najbliższe parki narodowe

Warto zatrzymać się w samym mieście i poświęcić część czasu na zobaczenie zabytków i ciekawych obiektów historycznych i sakralnych. Z miasta można również udawać się na jednodniowe wycieczki, traktując je jako miejsce wypadowe. w zasięgu jest sporo miejsc zasługujących na odwiedzenie. Tuż obok znajduje się Narwiański Park Narodowy. Narew jest bardzo malowniczą rzeka charakteryzującą się bardzo dużym obszarem rozlewisk. Po rzece organizowane są łodziami pychówkami, w kilku miejscach jest przeprawa promowa. Waniewo i Śliwno łączy kładka edukacyjna. Na kilku jej odcinkach są platformy pontonowe, po których mogą poruszać się piesi jak też rowerzyści.

Miłośników przyrody przyciąga również Biebrzański Park Narodowy, gdzie swoje siedliska ma bardzo wiele gatunków ptaków. Słynne bagna biebrzańskie to również różnorodność roślin. Podziwiać tam można różne odmiany storczyków, rosiczki i widłaki.

W miejscach tych można uprawiać aktywną turystykę zwiedzając i poznając, ale jest wiele miejsc, gdzie można odpocząć na łonie natury tak bardziej stacjonarnie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!