Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Wybór maski przeciw smogowi – na co zwrócić uwagę zanim kupisz maskę antysmogową?

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to poważny problem, z którym prawie każdy z nas ma do czynienia na co dzień, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Noszenie maski przeciw smogowi kiedyś wydawało się ekstrawagancją, jednak coraz częściej jest koniecznością. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem maski antysmogowej?

Maski przeciw smogowi – jaki rodzaj filtra wybrać?

Jednym z najważniejszych czynników jest rodzaj filtra, który jest zastosowany w masce. W dostępnych na polskim rynku maskach antysmogowych można znaleźć filtry HEPA, węglowe, łączone lub bioaktywne (biotechnologiczne). Czym one się różnią? Przede wszystkim sposobem oraz skutecznością filtrowania powietrza.

  • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air – Wysokoefektywny Filtr Powietrza) jest zbudowany ze spiekanego szkła, a dzięki porom o wielkości 0,3 mikrometra (?m) zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne większe niż 0,3 ?m. Nie jest to najwyższa skuteczność, ale warto dodać, że filtr HEPA zatrzymuje też pyłki roślin, bakterie i większość wirusów. Minusem filtra HEPA jest to, że nie pochłania nieprzyjemnych zapachów, a bakterie i wirusy są zatrzymywane w filtrze, gdzie mogą się namnażać.
  • Filtr węglowy bazuje na aktywnym węglu i absorbuje pyły PM2.5 i PM10, a dodatkowo chroni przed toksynami i spalinami. Zatrzymuje do 99,9% zanieczyszczeń mechanicznych o wielkości 0,1 mikrometra i większych. Ważną cechą filtra z aktywnym węglem jest umiejętność pochłaniania nieprzyjemnego zapachu, co przydaje się zwłaszcza przy poruszaniu się wzdłuż zatłoczonych miejskich ulic.
  • Filtr łączony jest kombinacją filtru HEPA z filtrem węglowym. Takie połączenie zapewnia większą skuteczność działania maski, która chroni nas zarówno przed większością zanieczyszczeń, bakterii i wirusów, ale także pochłania nieprzyjemne zapachy. Minusem zastosowania kilku filtrów w jednej masce może być mniejsza swoboda oddychania.
  • Filtr bioaktywny (filtr biotechnologiczny) wyróżnia się tym, że nie tylko wyłapuje pyły, bakterie, grzyby i wirusy (wyłapuje cząsteczki już od wielkości 0,1 mikrometra), ale też je biodegraduje, co sprawia że nie namnażają się one w filtrze. Maska z filtrem bioaktywnym nie musi mocno przywierać do twarzy, gdyż dzięki zastosowanej technologii, filtr przyciąga jak magnes i unieszkodliwia wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w jego pobliżu. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne dla osób ceniących komfort, a także dla dzieci i osób aktywnych fizycznie w warunkach miejskich. Filtr świetnie sobie radzi także z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów.

Należy też pamiętać, że na rynku są również dostępne maski, które nie są antysmogowe, a jedynie przeciwpyłowe czy higieniczne. Nie uchronią nas one przed złym wpływem smogu, gdyż nie mają odpowiednich filtrów. Przy zakupie maski należy dokładnie sprawdzić, czy ma ona filtr i zdecydować, który z nich będzie odpowiedni do naszych potrzeb.

Czy maski przeciw smogowi mogą być modne?

Maski przeciw smogowi są coraz popularniejsze, jednak to nie oznacza, że wszystkie są dobrze zaprojektowane. Często argumentem przeciwko noszeniu masek jest ich nieestetyczny, ?futurystyczny? wygląd. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych masek z ciekawymi, nietypowymi wzorami. Wśród nich można znaleźć takie, które pasują do sportowego stylu, ale również takie, które można śmiało założyć do garnituru czy garsonki. Dzieci z pewnością docenią maski nawiązujące do ich ulubionych postaci z bajek, a także te z motywami zwierzęcymi.

Funkcjonalność, czyli co sprawia, że maska jest użyteczna?

Oprócz filtra i designu maski, warto również zwrócić uwagę na kilka czynników, które sprawią, że maska będzie funkcjonalna. W przypadku masek z filtrem HEPA i węglowym trudności może przysporzyć wybór odpowiedniego rozmiaru, aby maska przylegała mocno do twarzy i spełniała swoje zadanie. Inaczej wygląda to w przypadku masek z filtrem bioaktywnym (biotechnologicznym), gdyż te do prawidłowego działania nie muszą mocno przylegać do twarzy, zaś ich rozmiar jest uniwersalny. Dzięki temu oddychanie w takiej masce jest łatwiejsze i wygodniejsze, ponieważ maska nie odciska się na twarzy.

Warto również sprawdzić, czy maska ma wymienny filtr, a także jak często należy go wymieniać (żywotność dostępnych na rynku filtrów waha się od kilku czy kilkudziesięciu godzin do takich, które działają prawidłowo przez rok). Będzie to ważne zwłaszcza przy kalkulacji cenowej maski.

Kolejną rzeczą, która może być istotna, zwłaszcza dla alergików, jest materiał, z którego jest zrobiona maska. Osoby z uczuleniami i astmą powinny unikać masek zrobionych z neoprenu. Rynek masek przeciw smogowi jest coraz szerszy i biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki każdy z nas może znaleźć maskę właściwą dla swoich potrzeb.

1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!