Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Renowacja cmentarzy wojennych w Gdowie i Cichawie

Cmentarz Gdów
fot. UG Gdów

Gmina Gdów pozyskała ponad 170 tys. zł z Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Groby i cmentarze wojenne w kraju – 2024” oraz 20 tys. zł z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na renowację i konserwację Cmentarza Wojennego nr 375 w Gdowie oraz Cmentarza Wojennego nr 333 w Cichawie.

Wójt Gminy Gdów ogłosił postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie „Renowacja i konserwacja cmentarzy wojennych na terenie gminy Gdów,” które zostało podzielone na dwie części, obejmujące oba cmentarze. Zadanie polega na pracach budowlanych związanych z renowacją i konserwacją cmentarzy, mających na celu przywrócenie ich wartości historycznych, estetycznych i technicznych oraz zapobieżenie dalszej degradacji. Oba cmentarze są wpisane do wojewódzkiej ewidencji cmentarzy wojennych oraz gminnej ewidencji zabytków.

Cmentarz wojenny nr 333 w Cichawie, zabytkowy austriacki cmentarz z okresu I wojny światowej, to niewielka nekropolia o powierzchni 2 arów, zlokalizowana na planie kwadratu o boku 14 metrów. Centralnym punktem cmentarza jest krzyż na postumencie, umiejscowiony przy ogrodzeniu od strony północno-wschodniej. Pochowano tu 8 żołnierzy austro-węgierskich z 55 pułku piechoty oraz 13 i 14 batalionów strzelców polowych, a także 44 żołnierzy rosyjskich.

Cmentarz Wojenny nr 375 w Gdowie należy do okręgu X (Limanowa) Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i jest jednym z 400 cmentarzy tego oddziału. Zaprojektowany przez Gustawa Ludwiga, cmentarz ma kształt prostokąta, z masywnym betonowym krzyżem o wysokości 2,6 m i tablicą inskrypcyjną. Dzięki dofinansowaniu z programu “Małopolska Pamięta,” w 2022 roku odnowiono krzyż. Na placu cmentarnym znajduje się 9 promieniście rozmieszczonych nagrobków z żeliwnymi krzyżami otoczonymi wieńcami laurowymi.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy