Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Kłaj – wymiana piecy

Gmina Kłaj zamierza przystąpić do realizacji zadania mającego na celu ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację starych pieców węglowych i zastąpienie ich nowoczesnymi kotłami zasilanymi na paliwo gazowe, stałe lub biomasę.

Wsparcie nie obejmuje likwidacji pieców gazowych. O dotację mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych. Środki dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem gminy. W związku z powyższym do dnia 18.11.2016 r. należy złożyć w Sekretariacie Urzędzie Gminy Kłaj wypełnioną ankietę dotyczącą chęci uczestnictwa w programie lub przesłać ją na adres mailowy: ugk@klaj.pl. Ankiety są do pobrania w urzędzie Gminy Kłaj lub na stronie www.klaj.pl

Program realizowany będzie w momencie pozyskania przez Gminę środków zewnętrznych. Wypełnienie i złożenie ankiety nie gwarantuje uczestnictwa w programie. Spotkanie informacyjne dla mieszkańców w zakresie możliwości skorzystania ze wsparcia odbędzie się dnia 09.11.2016 o godz. 17:00 w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj.

Interwencja w działaniu będzie skierowana na wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym na nowoczesne kotły spalające biomasę, wykorzystujące paliwa gazowe lub wykorzystujące paliwa stałe wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania. Dofinansowanie do nowych urządzeń grzewczych będzie wynosiło 350 zł/kW mocy nowego źródła ciepła, maksymalnie do wysokości mocy wyznaczonej w wyniku przeprowadzenia oceny energetycznej budynku, ale nie więcej niż 8 tys. zł.

W przypadku konieczności poniesienia kosztów na instalację wewnętrzną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania urządzenia zasilanego na paliwo gazowe lub biomasę istnieje możliwość zwiększenia limitu środków dofinansowania maksymalnie o 6 tys. zł (jednak nie więcej niż 80 zł/m2 ogrzewanej powierzchni), a w przypadku kotła na paliwo stałe maksymalnie o 1 tys. zł UWAGA: Wsparcie będzie uzależnione od oceny energetycznej budynku, w którym planowana jest wymiana źródła ciepła.

Warunkiem jest:
– poddanie budynku (przed realizacją projektu) ocenie energetycznej;
– wykonanie modernizacji energetycznej budynku w zakresie wynikającym z ww. oceny energetycznej w okresie realizacji projektu (tj. do 31.12.2019 r.) jeżeli tego rodzaju konieczność wyniknie z przeprowadzonej oceny energetycznej.

Wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 co najmniej o 30% w odniesieniu do istniejących instalacji. W przypadku otrzymania dofinansowania właściciel nieruchomości zobligowany będzie do likwidacji starego kotła i użytkowania wyłącznie dofinansowanego systemu ogrzewania.

Źródło: Gmina Kłaj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!