Gazeta Wielicka- Wiadomości z powiatu wielickiego

Odblaskowa Szkoła 2016 w Targowisku

Podsumowanie działań zrealizowanych na rzecz bezpieczeństwa w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Targowisku.

Tradycją jest, iż w pierwszych miesiącach nauki szkolnej szczególny akcent kładziemy na działania na rzecz bezpieczeństwa. Udział w konkursie “Odblaskowa Szkoła”, którego głównym celem jest podnoszenie świadomości uczniów, rodziców i społeczności lokalnej w kwestii dbania o bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły, jest okazją do realizacji działań, które podjęliśmy również w tym roku.

Zrealizowane działania:

– Wykonanie kilkunastu gazetek ściennych w klasach i na korytarzach szkolnych informujących o bezpieczeństwie.
– Spotkania z policjantem.

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej spotkali się z p. Przemysławem Stachem – KP Niepołomice oraz panem Robertem Spyrczyńskim działającym na rzecz Stowarzyszenia Praw Pieszych. Panowie przypomnieli podstawowe zasady poruszania się po drogach i chodnikach oraz przepisy dotyczące jazdy się na rowerach oraz motorowerach. W październiku natomiast p. Marta Kęsek – specjalista ds. profilaktyki z Komendy Policji Powiatowej w Wieliczce spotkała się ze starszymi uczniami naszej szkoły. Przypomniała o prawach i obowiązkach oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Szeroko omówiła problemy związane z cyberprzemocą i sposobami radzenia sobie z nią.

Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej zrealizowane dzięki p. Paulinie Chudeckiej – pielęgniarce szkolnej, które dały uczniom możliwość wykazania się posiadaną wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poszerzenia wiedzy dotyczącej właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia.

Klasy 1-3 Szkoły Podstawowej wzięły udział w Marszu Odblaskowego ulicami Targowiska. Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe rozdawały zrobione przez siebie znaczki odblaskowe przechodniom, rowerzystom oraz kierowcom samochodów. Głównym celem Marszu było przypomnienie społeczności lokalnej o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Dzieci natomiast odbyły praktyczną lekcję przekonywania o słuszności podejmowanych działań.

Akcja ?bezpieczny rower? polegała na przeglądzie sprawności rowerów, którymi dzieci dojeżdżają do szkoły. Jej celem było zwrócenie uwagi na podstawowe wyposażenie rowerów w światła oraz dzwonek. Oznaczone zostały rowery sprawne i te, które wymagają doposażenia w odpowiednie elementy odblaskowe naklejone na rower.

W ramach zajęć technicznych uczniowie klasy czwartej zrealizowali cykl zajęć tematycznych dotyczących jazdy na rowerze. W dniu 24 października, podczas zajęć wychowania fizycznego, uczniowie w sposób praktyczny sprawdzili swoje umiejętności dotyczące jazdy na rowerze.

Dzieci klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Targowisku wzięły udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Gazetę Krakowską. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do książki Anny Machacz ?Psotni rycerze? dołączonej do gazety. Uczniowie klasy 2a zostali wyróżnieni w kategorii najlepsza klasa. W dniu 4 listopada wzięli udział w uroczystym rozdaniu nagród, które odbyło się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Zorganizowano szkolne konkursy na:
– oryginalny znaczek odblaskowy
– najbardziej odblaskową klasę 2016
– klasowego lidera wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

W dniu 27 października 2016 roku podczas szkolnego apelu ” Bezpieczni, bo widoczni”, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum spotkali się w celu podsumowania działań promujących bezpieczeństwo. Raz jeszcze przypomniano uczniom, dlaczego tak ważna, a w naszej szkole priorytetowo traktowana jest dbałość o noszenie kamizelek odblaskowych. Podczas apelu wręczono również nagrody i wyróżnienia zwycięskim uczniom oraz klasom.

Zachęcamy wszystkich małych i dorosłych, aby zakładali kamizelki lub elementy odblaskowe. Od nich często zależy nasze życie!

Gazeta Wielicka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!