Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Nazywam się miliard

Po raz piąty 14 lutego cały świat zatańczy przeciwko przemocy wobec kobiet. Niepołomice zatańczą po raz drugi okazując solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. W tym roku akcja przebiegać będzie pod hasłem: Powstań | Zakłóć | Przyłącz się. 

POWSTAŃ, by przerwać milczenie, by wstać odważnie z kolan i powiedzieć: Dość każdemu wyrazowi przemocy!
ZAKŁÓĆ, by pokazać, że nie wszystko jest takie piękne i ładne jak nam pokazują w filmach, reklamach, serialach, na bilbordach, by zamieszać tę lekką atmosferę udawania i godzenia się na spełnianie narzucanych kobietom ról i przymykania oczu na przemoc.
PRZYŁĄCZ SIĘ, by nie stać obojętnie obok córki, sąsiadki, koleżanki, matki, by pokazać że dostrzegam , że wiem i mówię o problemie, że solidarnie przeciwstawiam się, bo nawet jeśli mnie to nie dotyka, to boli mnie, kiedy przemocy doznają inne kobiety i dziewczęta.
Szacuje się, że rocznie w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet.  Około 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów. Większość z nich nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych, nierozumiejących urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.
W tym roku 14 lutego akcja NAZYWAM SIĘ MILIARD/ ONE BILLION RISING POLAND jeszcze mocniej skupia się na problematyce wykorzystywania kobiet i jej ujawnianiu, a w szczególności nagłośnieniu problemu gwałtu na randce. Protest ma zachęcić do jeszcze większej międzynarodowej solidarności w domaganiu się położenia kresu wszystkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt.
Od 2013 r. każdego roku 14 lutego w akcji bierze udział coraz więcej miejsc. W 2013r. tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce,  w 2014 już w 40, w 2015 w niemal 50, a w 2016 ? prawie 60. Tańczymy 14 lutego – w Walentynki. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc kierujemy swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.
Cała akcja to zaledwie 4 minuty i 28 sekund, tyle, ile trwa utwór: ?Break The Chain?, do którego wykonywany jest układ taneczny. Polska wersja utworu nosi tytuł: ?Tańczę bo mam dość!?
Szczegóły akcji w Polsce znajdują sie na stronie:  http://feminoteka.pl/obr2017/ i na Facebooku: Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland
Anna Szreniawa
Koordynatorka Akcji
One Billion Rising/Nazywam się Miliard w Niepołomicach

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!