Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Sobota pełna atrakcji

12 grudnia odbyła się promocja niepołomickiej Biblioteki w nowej siedzibie przy ulicy Bocheńskiej 26. ?Sobota pełna atrakcji? – hasło to miało na celu uświadomienie wszystkim, iż Biblioteka to nie tylko miejsce ciche i spokojne, gdzie wypożycza się książki. To także przestrzeń zarezerwowana na spotkania autorskie, ciekawe prelekcje, warsztaty i wykłady, wernisaże wystaw oraz różnorodne formy pracy z młodym czytelnikiem.

Ten wyjątkowy sobotni dzień rozpoczął występ artystyczny dzieci z grupy Wesołe Misie z Przedszkola Samorządowego w Niepołomicach. Pięciolatki w barwnych strojach brawurowo zatańczyły ?Lasowiaka? oraz zaprezentowały taniec integracyjny ?Tęcza?. Nie zabrakło też piosenek i wierszyków z Biblioteką i książkami w roli głównej.

Następnie najmłodsi mieli okazję do ?spaceru po rymach? ukrytych w książeczkach Wiesława Drabika. Nasz gość, ma w swoim dorobku twórczym ok. 200 pełnych humoru i rymu książeczek oraz wierszowane adaptacje tradycyjnych bajek m.in. Grimma, Andersena opublikowane w ?Wielkim Skarbcu Bajek?.

Autor bawił się z dziećmi w odgadywanie rymów i tworzenie nowych, czytał fragmenty tekstów, które ośmieliły i rozbawiły nie tylko najmłodszych. Zadawał również pytania dotyczące znajomości bajek nagradzając uczestników naklejkami, a posiadaczy największej ich ilości obdarował książeczkami. Dzieciom tak bardzo przepadły do gustu utwory pisarza, że chętnie kupowały je po spotkaniu, otrzymując dedykacje wraz z autografem.

W samo południe w Czytelni na młodych uczestników czekał Łukasz Zabdyr – autor ilustracji do książek, komiksów i czasopism dla dzieci. Mali uczestnicy najpierw z zainteresowaniem słuchali i patrzyli jak powstaje ilustracja np. poprzez zabawę z literkami alfabetu. Potem sami zachęceni przez ilustratora tworzyli takie rysunki.

Chwilę później nieco starsze dzieci pod czujnym okiem instruktora próbowały swoich sił w origami tworząc poprzez zaginanie papieru oryginalne sówki.

Kolejną propozycją, zwłaszcza dla pasjonatów twórczych wyzwań były zabawy plastyczne w Galerii Książek dla Młodych, która w pewnym momencie pękała w ?szwach? od ilości zgromadzonych dzieci.

Daliśmy jednak radę i wszyscy chętni milusińscy znaleźli miejsce przy stolikach, by ?wyczarowywać? filcowe zakładki w kształcie sówek i bajkowe postaci.

?Sobotę pełną atrakcji? zakończyliśmy w ?Galerii na Schodach?, wernisażem wystawy fotografii Małgorzaty Grochot pt. ?Niepołomice w różnych odsłonach?. Na wystawie prezentujemy część fotografii Niepołomic, które powstawały przez dwa lata od 2012 do 2014 r. Ukazują one nasze miasto nie tylko w różnych porach roku, ale także dnia i nocy. Małgorzata Grochot – rodowita niepołomiczanka, na co dzień mieszkająca w Krakowie.

Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania podróżniczka, która wszystkie odwiedzane zakątki świata rejestruje przez obiektyw. Autorka wielu zdjęć. Najpiękniejsze pochodzą prosto z serca rodzinnych Niepołomic.

Dzień otwarty niepołomickiej biblioteki zakończył się sukcesem. Widok niekończących się kolejek w celu zapisu do Biblioteki i wypożyczenia książek, rodziców czytających pociechom bajeczki był niezwykły i utwierdził nas w przekonaniu, iż najnowsze nowinki techniczne czy najnowocześniejsze formy przekazu nie są w stanie wyprzeć tradycyjnej książki.

Wszyscy odwiedzający niepołomicką książnicę byli pod ogromnym wrażeniem przestrzeni, swobodnego dostępu do regałów, oraz efektownej nowoczesnej aranżacji wnętrz.

Powiedzieli, iż są dumni, że Niepołomice wzbogaciły się o taki piękny obiekt jakim jest Centrum Bocheńska, w którym miejsce szczególne zajmuje Biblioteka Publiczna.

Barbara Wyczesana

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!