Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zapusty w Podgrabiu

Zapusty, ostatki, mięsopust czy podkoziołek to staropolskie nazwy końca karnawału, określające czas zabawy i świętowania, który zaczyna się w Tłusty Czwartek, a kończy we wtorek przed środą popielcową, rozpoczynającą Wielki Post.

W karnawale, którego tradycje sięga XVII w. bawiono się nie tylko na dworach, ale huczny i gwarny był także karnawał chłopski, gdzie w karczmach wiejskich gromadzili się ludzie na tańce.

Dziś również zwyczaj ten jest obchodzony. W miastach i na wsiach organizowane są zabawy, a do naszych domów witają przebierańcy. W Podgrabiu również kultywuje się ten zwyczaj. We wtorkowy wieczór Koło Gospodyń Wiejskich wraz z Klubem Seniora zorganizowały wyśmienitą zabawę, na którą zaproszono nie tylko mieszkańców Podgrabia, ale i sąsiednich miejscowości. Przybyli goście z Zakrzowa, Ochmanowa, Podłęża i Słomiroga.

Po krótkim powitaniu przybyłych i przedstawieniu tradycji zapustów, w sali zawitali Cyganie ze swoją muzyką, tańcami i śpiewem, sprawiając wielką radość uczestnikom. Cyganie jak przystało śpiewali tradycyjne przyśpiewki, pieśni biesiadne i okolicznościowe, a cała sala śpiewała z nimi wtórując w takt muzyki. Po krótkim odpoczynku, kiedy to biesiadnicy zasiedli do stolików, by zwyczajowo w tym dniu, poprzedzającym post, skosztować tradycyjnego śledzika i pysznego pączka, goście ruszyli do zabawy.

Muzykanci grali podrywając wszystkich do tańca. Seniorzy wspaniale się bawili. Śpiewali i tańczyli walczyki, polki ale i takie tańce jak ?kaczuszki? czy ?chusteczkę haftowaną? przy, których było wiele śmiechu i radości.

Zabawę karnawałową zakończono późnym wieczorem, a miła atmosfera tego spotkania sprawiła, że rozbawionym gościom czas upłynął niepostrzeżenie. Teraz pora przygotować się na zbliżające dni, czyli okres Wielkiego Postu.

Taborska Grażyna
Instruktor Świetlicy Kultury w Podgrabiu

Źródło: kultura.niepolomice.pl

Dodaj komentarz