Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

104. rocznica urodzin Antoniego Kuchnika z Wieliczki, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

fot. Archiwum Muzeum Auschwitz

Poznajcie Antoniego Kuchnika. Urodził się 13 czerwca 1920 roku w Wieliczce – był kucharzem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 10 stycznia 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni mężczyźni z powiatu wielickiego.

Artykuł partnera

“W mroźny zimowy wieczór 10 stycznia 1941 roku na rampę kolejową w pobliżu Bauhofu wjechał pociąg wiozący kolejny transport, liczący 271 mężczyzn zabranych z więzień : w Tarnowie ( 169 osób ) i Montelupich w Krakowie 9 102 osoby ).”

“Tu czekali na nas oprawcy, kompania obozowa SS – wspomina po latach Stanisław Serafini ( nr 9307 ) – Zgotowała nam ona w błyskawicznym tempie mrożące krew w żyłach przyjęcie. Wśród okrzyków – << los, los, schnell, ihr Schweine >> – oraz donośnego szczekania i ujadania psów, którymi nas szczuto, esesmani zrzucali nas z wagonów, bijąc kolbami karabinów. Popychali nas oraz kopali podkutymi butami, gdzie popadło.”

Wystraszonych i zupełnie zdezorientowanych mężczyzn ustawiono piątkami i popędzono na obozowy plac apelowy, a stamtąd, po kolejnym przeliczeniu, wprowadzono do bloku nr 25 ( wówczas 17 ), gdzie stłoczeni w jednej izbie dotrwali do rana.

Wczesnym rankiem nowo przybyłych poddano rutynowej procedurze rejestracji. Wszystkie związane z tym czynności, a więc oddanie własnej odzieży, golenie, strzyżenie, kąpiel, dezynfekcja, odebranie obozowej odzieży, musieli wykonywać w przepisowym obozowym tempie, to znaczy w biegu. Przy akompaniamencie wściekłych wrzasków esesmanów, bici pałkami, przebiegli do bloku 9 ( obecnie 24 ) , gdzie spisano ich personalia i wydano numery obozowe, od 9133 do 9403. Od tego momentu stali się więźniami – ” numerami ” KL Auschwitz.”

Księga pamięci – Antoni Kuchnik

Od tamtego czasu Antoni Kuchnik stał się numerem 9237. Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz w 1941 lub w 1942 roku.

Strona książki ewidencyjnej obozowej stacji rentgena; Antoni Kuchnik prześwietlany 14 sierpnia 1941 roku

Artykuł partnera

Dodaj komentarz