XIII Edycja Biegu Tropem Wilczym
W niedzielę, 2 marca, w Wieliczce odbyła się XIII edycja Biegu Tropem Wilczym, który jest częścią ogólnopolskiego projektu mającego na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. W chłodny marcowy poranek blisko 250 uczestników stanęło na starcie, aby oddać hołd bohaterom walczącym o wolność Polski.
Dalsza część artykułu pod reklamą.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Bieg oficjalnie rozpoczęła Dyrektor Wydziału Promocji, Rozwoju i Komunikacji Społecznej Aneta Tracz. Powitała zgromadzonych słowami: „Cieszę się, że tak licznie zgromadziliście się tutaj, aby wspólnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski.” Uczestnicy mieli do pokonania trasę liczącą symboliczne 1963 metry, co przypominało o Józefie Franczaku „Lalek”, ostatnim z Żołnierzy Wyklętych. Start miał miejsce przy Wielickiej Mediatece, a meta znajdowała się w Solnym Mieście.
Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal z wizerunkiem sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się z udziałem Rafała Ślęczki – Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka oraz Lucjana Rówińskiego – zastępcy Burmistrza ds. Społecznych. Burmistrz podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.
Rówiński odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników biegu: „Niech etos żołnierzy antykomunistycznego zrywu towarzyszy nam i naszym potomnym.” Po odczytaniu listu nastąpiła uroczysta dekoracja wyróżnionych uczestników w różnych kategoriach.
Wyróżnienia trafiły do najmłodszej uczestniczki Liwii Kuc oraz najmłodszego uczestnika Ryszarda Gawareckiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się również seniorka Anna Cyankiewicz oraz senior Rudolf Grec. Najszybszą uczestniczką okazała się Anna Gucwa, a najprędzej bieg ukończył Aleksander Zwierniak.
Organizatorzy wydarzenia dziękują Tomaszowi Broniowskiemu – Prezesowi Solne Miasto za pomoc oraz wszystkim służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podczas biegu: Policji, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce. Szczególne podziękowania kierowane są także do Hufca ZHP Wieliczka za ich wsparcie organizacyjne.
Największe uznanie należy się jednak wszystkim uczestnikom biegu, którzy pokazali swoje zaangażowanie i chęć upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Dzięki nim pamięć o tej grupie bohaterów żyje w sercach kolejnych pokoleń i niech ta tradycja trwa dalej!
AI
Dodaj komentarz