Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Dni Świętej Kingi 2024. Wesołe miasteczko, pokazy laserów i koncerty polskich gwiazd

fot. Freepik

Szykują się niezapomniane obchody Dni Św. Kingi. Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Rafał Ślęczka, wraz z Wielickim Centrum Kultury, zapraszają mieszkańców i gości na pełne atrakcji wydarzenia, które będą trwać od 24 do 28 lipca 2024 r. Sprawdź program pełen atrakcji!

Obchody rozpoczną się już 24 lipca (środa) Mszą Świętą z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli “Wieliczka”. Tego samego dnia, o godzinie 18:00, w Wielickiej Mediatece odbędzie się spotkanie promujące książkę historyczną o św. Kindze pt. „Potęga świętości”.

26 lipca (piątek) o godzinie 10:00 w sali Magistrat odbędzie się IV Turniej Szachowy o Puchar Przejściowy „Pierścień Świętej Kingi”. Miłośnicy tej królewskiej gry będą mieli okazję zmierzyć się w intelektualnym pojedynku.

Kulminacja obchodów nastąpi 27 i 28 lipca. W sobotę o godzinie 10:00 rozpocznie się barwny korowód z wielickiego rynku, prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Kopalni Soli “Wieliczka”, który zakończy się uroczystym otwarciem dni miasta przy dworcu autobusowym. Na scenie wystąpią lokalne zespoły folklorystyczne, w tym Zespół Pieśni i Tańca “Pogórze Wielickie“, Zespół Pieśni i Tańca Sułkowianie, Mietniowiacy oraz Kapela Mietniowska, prezentując tradycyjne tańce i pieśni regionu.

Wieczorem sceną zawładnie Rafał Brzozowski, znany z hitów „Tak blisko” i „Magiczne słowa”. Po nim wystąpi zespół Sound’n’Grace, który dostarczy energetycznego mixu popu, gospel, funk, soul, groove i r’n’b. Punktem kulminacyjnym będzie pokaz laserowy oraz dyskoteka z DJ Zobul’em, trwająca do godziny 1:00.

Sobota obfitować będzie również w wydarzenia towarzyszące, takie jak:

  • Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Wieliczki na Zbiorniku MZW “Brzegi” (8:30-12:30)
  • XXIII Bieg o pierścień św. Kingi z Wielickim Ośrodkiem Sportu (12:00)
  • Warsztaty poświęcone tradycji związanej z solą i św. Kingą z Biblioteką i Muzeum Żup Krakowskich (10:00-13:00)
  • Degustacja kuchni regionalnych z Miasta Partnerskiego Wieliczki: Bergkamen, Niemcy (16:00-19:00)
  • Koncert LABORATORIUM & Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” w Tężni Solankowej (17:00)

Niedziela, 28 lipca, rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w intencji Wieliczan w kościele św. Klemensa. Część artystyczną na wielickiej scenie rozpoczną młode talenty: Marysia Pelc i Wiktoria Leśniak, po których wystąpi Szkoła Tańca “Reakcja”. W programie znajdą się także zumba, koncert Majki Cover z przebojami Majki Jeżowskiej, a następnie duet An Dreo e Karina z włoskimi hitami. Gwiazdą wieczoru będzie Sławomir, twórca Rock Polo, który rozgrzeje publiczność swoimi tanecznymi i rockowymi brzmieniami.

W ciągu dnia przewidziane są również:

  • Strefa Praw Dziecka, malowanie buzi i afrykańskie warkoczyki (16:00-20:00)
  • Quizy i zabawy organizowane przez Gigantów Programowania (16:00-20:00)
  • Prezentacja twórczości artystycznej grupy “W Wolnej Chwili” (16:00-20:00)
  • Konkurs plastyczny o św. Kindze (19:50)
  • Strefa zabaw dla dzieci przy Tężni Solankowej (10:00-17:00)

Całość wydarzeń poprowadzi charyzmatyczny prezenter Irek Jakubek, znany z radia i telewizji, który zadba o pozytywną atmosferę i dobrą zabawę.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniach Św. Kingi w Wieliczce – czeka na Was moc atrakcji, niezapomniane koncerty, lokalna kultura i wiele, wiele więcej!

Dodaj komentarz