Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Letnie pokazy kina plenerowego, czyli Festiwal OnArt w Wieliczce

fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Rozwoju Kinematografii serdecznie zapraszają na Festiwal Film OnArt, który odbędzie się 24 i 25 sierpnia 2024 roku, o godz. 20.00 w plenerze, na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce.

Festiwal OnArt to spotkanie z oryginalnymi twórcami, najnowszymi trendami i unikatowymi zjawiskami artystycznymi z różnych kultur i kontynentów. Festiwal to wyjątkowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski, łączące wiele miast w ramach letnich pokazów kina plenerowego. W Wieliczce będzie to okazja do obejrzenia ośmiu filmów poświęconych sztuce, pochodzących z różnych zakątków świata: Australii, Irlandii, Kanady, Malezji, Meksyku i USA.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Rozwoju Kinematografii, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest współorganizatorem. Fundacja z sukcesem zrealizowała już ponad 1500 wydarzeń filmowych, przyciągając setki tysięcy widzów.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Ścieżka dźwiękowa oraz napisy będą w języku angielskim.

Repertuar

24 sierpnia (sobota)

Gods of Clay / 14 min / USA / 2023 / Amit Bhattacharya / dokumentalny

Krótki i przyjemny dokument o twórczości artystów z Kumortuli – dzielnicy w północnej Kalkucie słynącej z umiejętności rzeźbiarskich. Korzystając z tradycyjnych technik, tworzą oni oryginalne, niepowtarzalne rzeźby wykorzystywane podczas religijnych ceremonii.

Drumoh / 3 min / Meksyk 2021 / Armando López Castañeda / film eksperymentalny.

Wymierający język i żywe obrazy składają się na krótki, filozoficzny monolog o relacji ziemi z człowiekiem.

Out of the Picture / 1 godz. 38 min / USA / 2023 / Mary Louise Schumacher / dokumentalny.

Film przenosi w życie kilku z najważniejszych współczesnych krytyków sztuki, myślicieli, którzy nadają sens okresowi bezprecedensowych zmian w sztuce, mediach i społeczeństwie. Film próbuje rozłożyć na części enigmatyczną postać krytyka, w przeszłości podziwianego lub znienawidzonego – dzisiaj trochę zepchniętego w cień. W XXI-wiecznej rzeczywistości pełnej opinii coraz trudniej jest wydobyć sens i znaczenie.

Enflightment / 11 min / Malezja / 2023 / Wey Yinn Teo / dokumentalny

Historia chłopaka, który wszelkimi dostępnymi środkami próbuje sprawić, by wyrosły mu skrzydła. Czego jest w stanie dokonać człowiek, którego marzenie staje się coraz bardziej odległe?

25 sierpnia (niedziela)

Rival / 30 min / Australia / 2023 / Frank Oly / dokumentalny
Wizualnie pociągający dokument z zebranymi wywiadami fotografów z całego świata, podejmujący temat wpływu sztucznej inteligencji na rynek kreatywny. Przeglądając ich niepowtarzalne zdjęcia, twórcy zastanawiają się czy na pewno są one nie do podrobienia?

Open streets / 1 godz. 23 min / Kanada / 2023 / David Sauriol-Joly, Nicolas Sauriol-Joly / dokumentalny.

Audiowizualna podróż promująca twórczość malarzy graffiti z międzynarodowego środowiska street artu. Film podejmuje temat redefiniowania miejskiego krajobrazu, motywacjach i ryzykach łączących się z ich praktykami oraz stawia pytania o autonomiczność. Film zawiera wypowiedzi wielu ciekawych osób ze skrajnie odmiennych środowisk i o różnych doświadczeniach.

Skin of the City / 5 min / Meksyk / 2024 / Frederick Shelbourne / dokumentalny. 

Kubański artysta dokonuje transformacji meksykańskich ulic, kultywując przy tym twórczość ulicznych artystów z przeszłości.

Fred’s Last Show / 6 min / Irlandia / 2023 / James O’Brien Moran / dokumentalny.

Krótka, urocza biografia starszego malarza, który nigdy nim nie został. Jest to pierwszy i ostatni pokaz sztuki Freda, podczas którego udowadnia, że wielkość publiki nie decyduje o wielkości artysty

Dodaj komentarz