Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Mieszkańcy Śledziejowic, Czarnochowic i Kokotowa zostają podpięci pod światłowód.

Jeśli potrzebujesz szybkiego internetu wcale nie musisz wydawać gigantycznych sum pieniędzy! W Śledziejowicach i Czarnochowicach powstała linia szybkiego internetu światłowodowego. Poznaj 5 powodów dlaczego warto przesiąść się na tego typu rozwiązanie.

Internet światłowodowy jest obecnie najszybszym i najbardziej stabilnym rodzajem internetu, jest on także nie wrażliwy na działanie bardzo wielu czynników takich jak deszcz, mgła, burza, ukształtowanie terenu, oraz wysokie natężenie odbiorców. W przypadku internetu radiowego mogą występować bardzo duże wahania prędkości, jest praktycznie nieawaryjny oraz posiada bardzo małe rozmiary. Chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem. 

Internet światłowodowy staje się coraz bardziej popularny rozwiązaniem w większych miastach. Jeszcze nie tak dawno temu nie było możliwości na rozwój infrastruktur światłowodowych w mniejszych miejscowościach. Powodem tego były duże koszty przystosowania słupów energetycznych oraz telekomunikacyjnych i postawienia nowych.

Na początku XXI wieku marzeniem był internet o prędkości aż do 56 kb/s, lecz był on bardzo drogi ponieważ naliczano go za pomocą impulsów telefonicznych koszt za 3 minutowe połączenie z internetem wynosiło 29 groszy, czyli godzina połączenia to prawie 6 zł.W tych czasach większość osób zarabiała około 700 zł, więc samo korzystanie z internetu było bardzo odczuwalne dla portfela. Z tego powodu nie możliwe było pobieranie większych plików. 

Jeszcze do niedawna na bardzo szybki internet mogli liczyć jedynie mieszkańcy większych miast. Powodem tego były koszty budowy linii światłowodowych oraz brak dużej liczby chętnych na korzystanie z tego typu rozwiązań. Teraz do sieci podłączanych jest coraz więcej miejsc w Polsce. Tam gdzie do niedawna najlepszą opcją było 5 Mbit/s pojawiają się światłowody. Wcześniej jedynym wyjściem był niestabilny internet radiowy albo limitowany internet mobilny. Limity w najlepszym pakiecie ograniczały prędkość po 100 GB, może to wydawać się dużo, lecz dzisiejsze gry komputerowe są w stanie zajmować po 150 GB więc nie ma możliwości ich pobrania za jednym zamachem. Na przeciw temu wychodzi właśnie internet światłowodowy. Jest on szybki i w żaden sposób nie jest limitowany. W Czarnochowicach, Śledziejowicach oraz Kokotowie osiąga prędkości aż do 600 Mbit/s co jest nieporównywalnie szybsze niż internet radiowy oraz mobilny.

1. Najwyższa stabilność oraz prędkość. Na szybkość internetu światłowodowego w żaden sposób nie wpływa: ukształtowanie terenu, pogoda, natężenie odbiorców. Wszystko dla tego że sygnał przesyłany jest za pomocą impulsów świetlnych w szklanych włóknach. 

2. Wytrzymałość kabla. Kabel światłowodowy składa się ze szklanych włókien o średnicach od 4,8 mm do 19,6 mm. Mimo że mogło by się wydawać że szkło jest bardzo kruche to wbrew pozorom są one niezwykle elastyczne i nawet zgięcie czy przytrzaśnięcie nie powoduje jego uszkodzenia tylko zwiększa tłumienie.

3. Prędkość internetu światłowodowego jest gwarantowana przez operatora. W przypadku internetu radiowego lub prowadzonego kablem miedzianym często nie możliwe jest uzyskanie tak wysokiej szybkości jaka zapisana jest w umowie, a dla internetu światłowodowego gwarancja 90% nie jest żadnym problemem.

4. W przypadku szklanych kabli nie występują samoistne awarie. Jedyne awarie są powodowane jego zerwaniem przez sprzęt budowlany, pojazdy drogowe, przegryzienie przez gryzonie lub zwierzęta domowe.

5. Małe rozmiary kabla. Rdzeń kabla ma średnice 0,05 mm nawet gdy jest pokryty warstwami ochronnymi to i tak jest dużo mniej niż standardowe miedziane okablowanie. Schowanie standardowego kabla wraz jego osłonami może być problemem zwłaszcza kiedy chcemy zrobić to bardzo elegancko. Jego rozmiar umożliwia bezproblemowe schowanie go w standardowej listwie.

Wydaje się nam że w przystępny dla każdego sposób przybliżyliśmy państwu czym jest światłowód i dlaczego jest najlepszym z obecnie oferowanych rozwiązań telekomunikacyjnych.

Artykuł powstał we współpracy z Piotr Janicki firma Awist

Dodaj komentarz