Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Odnowione kapliczki

Kapliczki, krzyże przydrożne i figury świętych to obiekty sakralne, będące świadectwem potrzeb duchowych ludzi wierzących. Na terenie naszej gminy jest ich bardzo wiele, na stałe wpisały się w miejski i wiejski krajobraz, a przez to stały się jego ozdobą.

W roku 2015 dzięki staraniom Gminy Wieliczka odrestaurowano naruszone upływem czasu następujące zabytki: kapliczkę słupową Najświętszej Maryi Panny w Rożnowej oraz kapliczkę słupową pw. Matki Boskiej w Czarnochowicach. Całkowity koszt renowacji obu kapliczek: 49 000 zł, z czego kwotę 11 000 pokryła dotacja z Województwa Małopolskiego.

Kapliczka w Rożnowej

Kapliczka słupowa składająca się z podwaliny, na której ustawiony jest cokół i postument, nakryty impostem i figurą NMP. Rzeźba przedstawia kobietę o młodych rysach twarzy, ukazaną statycznie. Osłonięta jest daszkiem, zaś pole wokół kapliczki wytycza współczesne ogrodzenie.

Kapliczka w Czarnochowicach

Kapliczka słupowa składająca się z podwaliny, na której ustawiony jest cokół i dwukondygnacyjny postument, nakryty impostem zwieńczonym krzyżem. Ściany boczne postumentu artykułowane arkadowymi wnękami z płaskorzeźbionymi postaciami świętych. Pod każdym obramieniem imię świętego: św. Anna z Maryją, św. Teresa od Krzyża, św. Maciej, św. Antoni, św. Wiktoria, św. Szymon, św. Zofia, św. Katarzyna, św. Franciszek, św. Agnieszka. Od frontu głęboka wnęka z figurą Matki Boskiej z Lourdes. Postument wieńczy wielospadowy daszek z krzyżem greckim o zaokrąglonych ramionach. Pole wokół kapliczki wydzielone ogrodzeniem.

Kapliczki zostały zdemontowane, dalsza część prac realizowana była w pracowni, gdzie między innymi oczyszczono kamień, odkażono go i wzmocniono strukturalnie, uzupełniono formę rzeźbiarską oraz uczytelniono napisy.

(Źródło: Gmina Wieliczka)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!