Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Szkoła inna niż wszystkie. Wiecznie młoda 70-ciolatka.

Jeżeli myślicie, że przeczytacie tu o żwawej starszej pani, snującej wspomnienia z czasów swego dzieciństwa to nic z tego. Bohaterką tego felietonu jest bowiem świętująca w tym roku jubileusz 70- lecia istnienia Szkoła Podstawowa w Sygneczowie.

Pierwszy dzwonek zabrzmiał w XVIII- wiecznym dworku Klemensiewiczów 1. września 1945r. Było to doniosłe wydarzenie dla całej miejscowości, choć nowo otwarta szkoła kontynuowała jedynie wcześniejsze, przedwojenne tradycje edukacyjne właścicielki, Jadwigi Beaupré. Obecnie wiele rzeczy w szkole przypomina tamte czasy: nastrojowe wnętrza z łukowatymi sklepieniami i głębokimi wykuszami okien, układ pomieszczeń tchnący domową, rodzinną atmosferą czy wreszcie mosiężny, ręczny dzwonek z wypolerowaną przez wiele dłoni rękojeścią i wyszczerbionym przez dawno zapomnianego wandala brzegiem; dzwonek, który wciąż oznajmia przerwy gdy braknie prądu? Jeśli wyobrazicie sobie jeszcze roztaczającą się z okien panoramę Beskidów i Tatr oraz otoczenie parku dworskiego, łatwo już ulegniecie nastrojowi tego miejsca, gdzie czas jakby inaczej płynie, a cały zgiełk i pośpiech zostały tam w dole, w Krakowie i Wieliczce. Szkolna społeczność jest tu niezwykle mocno zintegrowana, a co najważniejsze nie tylko na poziomie dzieci lecz również rodziców i nauczycieli. Wszyscy się znają, nikt nie przejdzie obojętnie obok problemów kolegi.

Jednak nie samymi tradycjami Szkoła żyje. Będąc dumna ze swej historii mocno tkwi we współczesnych realiach. I tak w wyniku sukcesywnej rewitalizacji otoczenia powstał kompleks boisk sportowych oraz odzyskały dawny blask tereny zielone. Pozyskiwane są nowoczesne pomoce naukowe ze szczególnym uwzględnieniem multimediów i zaawansowanych technologicznie przyrządów jak np. szkolna stacja meteorologiczna czy miernik czystości powietrza. Ale najważniejszą cechą Szkoły jest jej otwartość w poszukiwaniu nowych obszarów działań i śmiałość w podejmowaniu wyzwań. Kwitnie współpraca z firmami i instytucjami samorządowymi jak i sektorem pozarządowym (NGO). Dzięki niej Szkoła oferuje oszałamiającą ofertę zajęć pozalekcyjnych obejmującą zarówno kółka przedmiotowe jak też profesjonalne zajęcia teatralne, łucznicze, narciarskie, łyżwiarskie, żeglarskie, jazdy konnej czy wspinaczki. Nie brakuje też okazji do konfrontacji swoich sił w licznych konkursach i zawodach wszystkich propagowanych dyscyplin. Obecnie we współpracy z Fundacją Szansa wdrażany jest program stypendialny ?Wspieramy Najlepszych?, mający umożliwić uczniom uzyskującym dobre wyniki w nauce możliwości nieodpłatnego uczestnictwa we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych.

Działania takie przynoszą Szkole zasłużony splendor: w 2004 roku uzyskała certyfikat ?Szkoła z Klasą?, w 2012 z rąk Ministra Edukacji Narodowej tytuł ?Otwarta Szkoła?, w 2014 wygrała konkurs marszałkowski zostając ?Małopolską Szkołą z Pasją?. W 2015 roku Dyrektor Piotr Stryszowski został nominowany do tytułu ?Super Dyrektor Szkoły? jako jeden z dziesięciu dyrektorów kraju. W tym też roku Szkoła zdobyła główną nagrodę w Konkursie Ekologicznym organizowanym przez Fundację ?Partnerstwo dla Środowiska? oraz PGNiG ?Czas na Aero-działanie?. Konkurs swoim zasięgiem obejmował cztery województwa Polski południowej. Rok 2016 już przyniósł III miejsce w wojewódzkim konkursie Kuratorium Oświaty ?Aktywna Szkoła – Otwarta Szkoła?, który miał na celu docenienie szkół otwartych na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Przykłady Dobrych Praktyk będą prezentowane na stronach Kuratorium Oświaty. Jednak najbardziej wymierną miarą jakości placówki pozostaje napływ ludzi spoza miejscowości, doceniających oferowane możliwości rozwoju i poziom kształcenia. Niektórzy tradycyjnie zapisują dzieci do ?zerówki? i I klasy, inni dołączają do szkolnej społeczności nawet w starszych klasach, bywa że w połowie roku szkolnego. Tak okazane zaufanie i uznanie nobilituje bardziej niż statuetki i certyfikaty.

Dodaj komentarz