Wszyscy, którzy kochają prace plastyczno – teczniczne, uwielbiają rysować, lepić, kleić i wycinać w pierwszym tygodniu wakacyjnych zajęć mieli okazję się wykazać i tworzyć. Decoupage, piankolina oraz malowanie piaskiem sprawiły uczestnikom wiele przyjemności, a wykonane prace okazały się być bardzo ciekawe. Nie był to jednak koniec plastycznych aktywności, bowiem wraz z Akademią Twórczego Rozwoju BYSTRZAK również tworzyliśmy, podróżując jednocześnie po wielu ciekawych krajach świata. Towarzyszem przygód był Koziołek Matołek, z którym odwiedziliśmy USA, Wielką Brytanię, Francję, Włochy oraz Czechy. Różnorodne warsztaty podróżniczo – eksperymentalne wypełniły kolejny tydzień wakacyjnych zajęć.
Jak co roku, dzięki uprzejmości Muzeum Żup Krakowskich mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu, które dotyczyło zamków oraz mieszkających za ich murami rycerzy. Wiele interesujących faktów z codziennego rycerskiego życia oraz prezentacja ciężkiej zbroi i broni rycerskiej sprawiły, że była to jedna z ciekawszych lekcji historii.
Planując zajęcia wakacyjne w bibliotece staramy się nie zapominać o wszelkich sportowych aktywnościach. Pod okiem trenerów dzieci chętnie brały udział w rozgrywkach organizowanych na wielickim Orliku. Zabawa z piłką, zawody oraz zacięta rywalizacja to coś, w co angażują się z ogromną chęcią. Równie chętnie najmłodsi wzięli udział w wyjątkowej sesji fotograficznej sleeveface, czyli zdjęć, na których trzeba pozować tak, aby dopasować się do okładki książki. Śmiechu było co niemiara, ponieważ wybrane przez nas okładki były animowane, a nasi modele na chwilę zmieniali się w rysunkowych bohaterów: Marię Curie-Skłodowską, Szekspira, Einsteina i inne postacie ze swoich ulubionych książek.
Wakacyjne zajęcia w bibliotece zakończyliśmy warsztatami z kaligrafii. Dzieciaki poznały kaligrafię średniowieczną (pisanie gęsim piórem, malowanie inicjałów) oraz współczesną (pisanie brush penem, projektowanie strony tytułowej), scrapbooking (mój własny organizer, projektowanie kartek i zakładek do książki), sitodruk (drukowanie exlibrisów), składanie książki – notatnika i stemplowanie. Historia książki, proces jej przygotowania, mechanizm tworzenia książki od tekstu i ilustracji po skład i druk to wszystko wypełniło jakże ciekawy tydzień z kaligrafią.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznych wakacji w bibliotece, a dzieciakom życzymy udanego wypoczynku.
Dodaj komentarz