Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wydała ostrzeżenie

fot. Pixabay

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie rekomenduje, by dokładnie weryfikować produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych. Zwracają uwagę zwłaszcza na te popularne tatuaże wykonywane z henny. Muszą one spełniać wymagania i obowiązujące przepisy. 

Przy wyborze produktu do ozdób, szczególnie ważne jest dokładne przeczytanie etykiety umieszczonej na opakowaniu. Należy zwrócić uwagę na następujące informacje:

  1. Skład produktu – Skład powinien być poprzedzony słowem „Ingredients” i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej.
  2. Barwniki – W produktach przeznaczonych do tatuaży zmywalnych mogą być stosowane tylko barwniki dopuszczone do użytku w kosmetykach. Barwniki te są zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891.
  3. Informacje o osobie odpowiedzialnej – Etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej, np. producenta, importera lub dystrybutora.
  4. Zakazane substancje – Obecność p-fenylenodiaminy (PPD) w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna.
Freepik

Reakcje niepożądane

W przypadku wystąpienia reakcji niepożądanej po użyciu produktu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jeśli po zastosowaniu produktu kosmetycznego pojawi się ciężka reakcja niepożądana, należy zgłosić ją do Instytutu Medycyny Pracy. Można to zrobić jako:

  • konsument (użytkownik końcowy),
  • podmiot wykonujący działalność leczniczą,
  • osoba wykonująca zawód medyczny w takim podmiocie.

Podstawa prawna

  1. Rozporządzenie (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych.
  2. Barwniki wymienione są w Załączniku IV rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, który stanowi wykaz barwników dopuszczonych do stosowania w produktach kosmetycznych.
  3. Zgodnie z ograniczeniami zawartymi w Załączniku III rozporządzenia (WE) nr 1223/2009

Dodaj komentarz