Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

?Zmierzyli się (z) czytaniem? i wygrali

W środę 14 czerwca w Kampusie Wielickim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie “Zmierzyć się (z) czytaniem”. Laureaci konkursu, w ciągu pół roku, przeczytali wspólnie aż 12,5 metra książek, a rekordzistka przeczytała ponad 140 centymetrów!

W listopadzie ubiegłego roku Dział dla Dzieci i Młodzieży wielickiej biblioteki zaprosił przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów do konkursu czytelniczego o tajemniczym tytule ?Zmierzyć się (z) czytaniem?. Powodowała nami ciekawość i pewnego rodzaju chęć zmierzenia się ze statystykami czytelnictwa w naszym kraju? Jak dużo książek można przeczytać w 6 miesięcy? Mały stosik, a może wielki stos? Czy to prawda, że Polacy aż tak bardzo niewiele czytają i że można w ciągu roku nie przeczytać jakiegokolwiek tekstu przekraczającego 3 strony? Nadal nie wiemy, ale wyniki konkursu pozwalają spojrzeć na sprawę nieco bardziej optymistycznie, wskazując na młodsze, nieujmowane jeszcze w statystykach, a jednak całkiem rozczytane pokolenia. Liczby mówią same za siebie? żeby przeczytać choćby 1 mm uczestnik naszego konkursu musiał przeczytać co najmniej 5 kartek tekstu, a idąc za łączną liczbą przeczytanych przez uczestników centymetrów, mogli oni wspólnie przeczytać nawet 25 180 kartek!

W środę 14 czerwca, w Kampusie Wielickim odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla tych najlepszych z najlepszych. W konkursie indywidualnym, w gronie laureatów, wyłonionych spośród kilkudziesięciu uczestników znaleźli się:

Alicja Pogoda ? 130,4 cm (I miejsce w kategorii gimnazja)
Kacper Olszewski ? 87,4 cm (II miejsce w kategorii gimnazja)
Krzysztof Socha ? 62,7 cm (III miejsce w kategorii gimnazja)
Antonina Dzióbek ? 142,6 cm (I miejsce w kategorii szkoły podstawowe, klasy 4-6)
Karol Szydło ? 85,8 cm (II miejsce w kategorii szkoły podstawowe, klasy 4-6)
Dominika Korpak ? 60 cm (III miejsce w kategorii szkoły podstawowe, klasy 4-6)

W Konkursie grupowym, polegającym na wspólnym, głośnym czytaniu, wzięło udział kilkanaście grup przedszkolnych i szkolnych z Gminy Wieliczka. W gronie laureatów znaleźli się:

Przedszkole Samorządowe w Strumianach – I miejsce
Przedszkole Samorządowe w Koźmicach Wielkich ? II miejsce
Niepubliczne Centrum Edukacji Przedszkolnej Motylkowo ? III miejsce
Klasa III SP w Golkowicach ? I miejsce
Klasa I SP w Raciborsku ? II miejsce
Klasa I SP w Koźmicach Wielkich ? III miejsce

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Ogromnie się cieszymy, że czytacie i mamy nadzieję, że będziecie czytać jeszcze więcej. Dziękujemy również Wydawnictwu REBEL, Wydawnictwu Galakta i Kopalni Soli w Wieliczce za wsparcie nas nagrodami dla zwycięzców oraz Mikołajowi Kubowiczowi, za uświetnienie wydarzenia fantastycznym spektaklem żonglerki i iluzji.

czytanie3 czytanie2 czytanie

Biblioteka Publiczna w Wieliczce

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!