Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Krakowskie atrakcje ? Rynek Główny

Jest jednym z najpiękniejszych i największych rynków w Europie, jest też dumą Krakowa i jego sercem. Rynek Główny, wiecznie tętnicy życiem plac, to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po małopolskiej stolicy. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym miejscu?

Rynek Główny i jego dzieje

Rynek Główny sam w sobie jest nie lada atrakcją. Wytyczony w czasie lokacji miasta w 1257 roku, jest jednym z największych średniowiecznych rynków w Europie. Ten wielki kwadrat może się pochwalić wymiarami 200 na 200 m oraz piękną zabudową. To w rejonie rynku można podziwiać najpiękniejsze kamienice mieszczańskie, to przy rynku znajdują się najsłynniejsze zabytki Grodu Kraka. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Kościół Mariacki

Potężna bryła kościoła Mariackiego skutecznie przyciąga uwagę tych turystów, którzy trafili na krakowski rynek. Nic w tym dziwnego ? to właśnie z wieży tego kościoła wygrywany jest krakowski hejnał, to w jego wnętrzu można ujrzeć jedno z najwspanialszych dzieł sztuki sakralnej ? słynny ołtarz Wita Stwosza. Piękne polichromie, wspaniałe witraże ? oto kolejne dzieła sztuki, dzięki którym wizyta w murach tej niezwykłej świątyni dla każdego miłośnika sztuki stanie się jedyną w swoim rodzaju przygodą.

Sukiennice

To jedna z najsłynniejszych budowli na terenie Krakowa. Pierwotnie gotyckie, w XVI wieku przebudowane w stylu renesansowym, służyć miały pierwotnie kupcom handlującym suknem. Swą obecną formę Sukiennice zawdzięczają przebudowie z XIX wieku, kiedy to powstały słynne, neogotyckie podcienia. Do dziś jest to miejsce odwiedzane i przez kupców, i przez tych, którzy chcą z Krakowa przywieźć unikalną pamiątkę. W pomieszczeniach znajdujących się na piętrze Sukiennic czeka z kolei nie lada gratka dla wszystkich miłośników sztuki polskiej. To Galeria Polskiego Malarstwa, będąca częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. To tu prezentowane są najsłynniejsze obrazy z XIX wieku, m. in. dzieła Jana Matejki.

Rynek Główny w Krakowie jest miejscem wyjątkowym, którego w czasie wycieczki nie można pominąć. Kto znajdzie tanie noclegi w Grodzie Kraka, ten będzie mógł się przekonać, że wygląda on pięknie o każdej porze dnia i nocy. Klimatyczne lokale, piękne dekoracje oraz wyjątkowa atmosfera ? oto czynniki, dzięki którym rynek ten wciąż zadziwia niezwykłym klimatem.

Gazeta Wielicka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!