Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Madagaskar – najstarsza wyspa świata

11 października 2016 roku w ramach spotkań ?Podróże małe i duże? zapraszamy do kina Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach na pokaz o Madagaskarze, najstarszej wyspa świata.

Za sprawą filmów animowanych z nazwą wyspy w tytule Madagaskar wszedł do popkultury. Teksty głównego bohatera filmu, króla Juliana, cytują dzieci i dorośli na całym świecie. Ale obraz wyspy przedstawiony na ekranie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Choć wyspa Madagaskar to przyrodniczy raj na ziemi, nie spotkamy tam śmiesznych pingwinów czy żyrafy. O prawdziwym Madagaskarze opowie nam Jędrzej Majka, z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik.

Podczas dotychczasowych podróży zasmakował życia w różnych temperaturach, od minus 40 stopni Celsjusza pod kołem polarnym w Republice Komi po plus 50 w Buszer nad Zatoką Perską. Spędził nielegalnie dzień w kopalni węgla kamiennego w Rosji i wypił nieprzyzwoicie dużo wina na cmentarzu w Gruzji. Godzinami może włóczyć się po bazarach i próbować wszystkiego, czym go tam częstują.
Autor
– książek: Kresy. Śladami naszych przodków (2002), Ostatni dzień Lwowa (2004), Pociąg do świata (2010),
– albumów: Lwów. Trzy eseje (2005), Ukraina (2006), Kresy (2009), Mistyczne Kresy (2013), – przewodników Przewodnik po Kresach. Ukraina. Białoruś. Litwa (2014), Lwów i okolice (2015).

Strona internetowa autora www.jedrzejmajka.pl, www.facebook.com/jedrzejmajka.podroze.

W najnowszej książce ?Przypadki podróżne? autor opisuje swoje podróże z lat 2012?2016 po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Ukazuje świat daleki od tego, jaki znamy z katalogów biur podróży. Odwiedza najstarszą wyspę świata ? Madagaskar, nieprzypominającą tego, co znamy z filmów animowanych. W Kambodży wsiada do tuk tuka i przez kolejne dni odkrywa dawne imperium Khmerów. W Afryce zaś wpada w zachwyt, kiedy dociera na Przylądek Dobrej Nadziei. Podobnych emocji doświadcza w Ameryce Południowej na granicy brazylijsko-argentyńskiej, stając pośród 275 wodospadów Iguaçu. W swych podróżach na jakiś czas zadomawia się w Stambule, Kapsztadzie i Rio. Po powrocie z Hawany o mały włos nie trafia do więzienia. W Chinach odwiedza kobiety z plemienia Yao, które za sprawą swoich długich włosów znalazły się w Księdze rekordów Guinnessa. Oprócz tego wdrapuje się na Wielki Mur i stara się policzyć żołnierzy z Armii Terakotowej. W Ziemi Świętej szuka zadeptanych śladów Jezusa, a w nowoczesnym Dubaju spogląda na miasto z najwyższego budynku świata ? Burdż Chalifa.

Książkę, która niedawno miała swoją premierę, będzie można zakupić podczas pokazu w promocyjnej cenie 30 zł.

Spotkanie odbędzie się 11 października 2016 roku (wtorek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, wejście B, Niepołomice).

Wstęp wolny!

W trakcie pokazu konkurs z nagrodami.

madagaskar_plakat

Źródło: MCDiS

MCDiS

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach jest kompleksowym obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Projekt MCDiS został powołany do życia na wniosek miasta i gminy Niepołomice, a samo centrum w szybkim czasie stało się jednym z najciekawszych miejsc turystycznych okolic Krakowa i całego województwa małopolskiego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!