Facebook Ogłoszenia
Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Józefa Tułej z Wieliczki – kobieta, która stała się numerem 20212

Poznajcie Józefę Tułej, która urodziła się 3 marca 1893 roku w Wieliczce. Do KL Auschwitz trafiła transportem z 19 września 1942 roku. W transporcie tym znalazła się również jej rodaczka dr Helena Wiązownicka. 

Jak podaje Księga Pamięci, 19 września 1942 roku do KL Auschwitz przybył kolejny transport kobiet, który liczył 19 więźniarek. Zostały one skierowane do obozu przez Sipo u. SD dystryktu krakowskiego. Z więzienia Montelupich załadowane do samochodu ciężarowego, a następnie wywiezione do obozu kobiecego w Birkenau.

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Nowo przybyłe więźniarki poddano wstępnym czynnościom w obozowej saunie, która mieściła się w obozie męskim na odcinku Bib. Oznaczono je numerami od 20198 do 20216, które najpierw zostały naszyte na otrzymanej odzieży, a następnie wytatuowane na ręce. Po tych czynnościach zostały zaprowadzone do obozu męskiego Auschwitz I, gdzie zostały sfotografowane. Po wyjściu z pracowni fotograficznej więźniarki rozlokowano w barakach.
Więźniarki aby przetrwać organizowały się często w grupy samopomocy. Silniejsze wspierały słabsze, zdrowe opiekowały się chorymi. Od tamtego czasu Józefa Tułej stała się numerem 20212. Spośród grupy 19 przywiezionych więźniarek 8 kobiet straciło życie, a wśród nich Pani Józefa. Zginęła 21 października 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Czytaj także:  UWAGA! Kradnie w domach, w których sprząta. Działa również w powiecie wielickim

Cześć Jej pamięci!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Sebastian Śmietana

Dziennikarz i publicysta, który od lat poświęca swoją pracę upamiętnianiu polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W ramach cyklu „Księga pamięci” przedstawia sylwetki ofiar w rocznice ich urodzin, przypominając o ich życiu i tragicznych losach. Jego działalność to wyraz głębokiego zaangażowania w zachowanie pamięci historycznej oraz uhonorowanie osób, które padły ofiarą zbrodniczego systemu. Sebastian Śmietana swoją misją inspiruje do refleksji nad przeszłością i dba o to, by ofiary te nie zostały zapomniane.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze