Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Folkowy pokaz mody

6 listopada w Niepublicznym Gimnazjum im. Świętego Wojciecha miał miejsce nietypowy pokaz mody. Na szkolnym wybiegu zaprezentowana została nowa marka odzieżowa.

O tym, że folklor inspiruje współczesnych kreatorów mody, dekoratorów wnętrz, muzyków, artystów plastyków, nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczy otworzyć dowolne kolorowe pismo, włączyć radio, wejść do sklepu odzieżowego, by przekonać się, ile we współczesnej modzie i sztuce odwołań do tradycyjnej sztuki ludowej.

Moda na etno design zapanowała dosłownie wszędzie. Ważne jednak, by być świadomym odbiorcą, wiedzieć skąd zaczerpnięte zostały wzory i motywy, które zdobią nasze ubrania i domy.

Ludowa Akademia Dziedzictwa to projekt realizowany z udziałem środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura ? Interwencje 2015. To dzięki tej inicjatywie młodzież klas trzecich Niepublicznego Gimnazjum im. Świętego Wojciecha w Staniątkach wzięła udział w warsztatach na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podsumowaniem warsztatów był zorganizowany 6 listopada w ramach konkursu ?Ja i tradycja? pokaz mody oraz wystawa prac plastycznych.

Uczennice klasy IIIb powołały do życia nową markę odzieżową Cello i przygotowały wspaniałą kolekcję ubrań inspirowanych folklorem.

Na wybiegu pojawili się modelki i modele w odzieży sportowej i eleganckiej. Były ręcznie malowane koszulki oraz ubrania zdobione materiałami z motywami ludowymi. Na scenie zaprezentowały się również w tradycyjnych strojach ludowych modelki, które na co dzień występują w zespole Zagórzanie.

Pokaz wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów naszego Gimnazjum. Kreatywność i zaangażowanie młodych projektantek pozwala sądzić, że czeka je wspaniała przyszłość w świecie mody.

Anna Rolkiewicz
nauczyciel j. polskiego w Gimnazjum w Staniątkach

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!