Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Muzeum na kółkach już niebawem zawita do Niepołomic. Musisz to zobaczyć!

fot. Miasto i Gmina Niepołomice

Muzeum na kółkach to wyjątkowa, podróżująca ekspozycja edukacyjna przygotowana przez Muzeum POLIN, która odwiedza wybrane mniejsze miejscowości w Polsce. Miejsca wyłaniane są w konkursie, który promuje lokalne inicjatywy związane z tematyką wystawy. Kiedy Muzeum zawita do Niepołomic i jaki jest plan wydarzenia?

W tym roku trasa “Muzeum na kółkach” obejmuje dziesięć miejscowości w trzech województwach: świętokrzyskim, małopolskim i lubelskim. W Niepołomicach ekspozycja zagości od 2 do 5 czerwca. Wydarzenia towarzyszące wystawie przybliżą historię Żydów w Niepołomicach, ich obrzędy, kuchnię i codzienne życie.

Muzeum na kółkach oferuje ciekawe sposoby doświadczania historii, umożliwiając podróż w czasie poprzez:

 • Trójwymiarową makietę sztetla;
 • Nagrania z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów, które pozwalają dowiedzieć się, kim są Żydzi i co znaczy być Żydem dzisiaj;
 • Kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów;
 • Cytaty z przedwojennych pamiętników, przybliżające trzy języki polskich Żydów: polski, jidysz i hebrajski;
 • Stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami, który pozwala zapoznać się z religijnymi zwyczajami Żydów.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa przygotowana specjalnie dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią miejsca, uwzględniając instytucje życia społecznego i religijnego, zakłady usługowe, przedsiębiorstwa, a także miejsca powojennego upamiętnienia. Dzięki tej mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi mogą podzielić się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach.

W ramach odkrywania historii Niepołomic, zaplanowano szereg bezpłatnych wydarzeń:

 • 2 czerwca, godz. 19:00 (niedziela) – otwarty koncert plenerowy „Ownt lid – Wieczorna pieśń” w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem, na placu przed MCDiS.
 • 3 czerwca (poniedziałek) – dwa spacery poświęcone historii ludności żydowskiej w Niepołomicach, w godzinach 12:00 – 14:00 i 17:00 – 19:00, prowadzone przez Krzysztofa Sojkę.
 • 3 czerwca (poniedziałek) – warsztaty ceramiczne (naczynia sederowe lub świeczniki szabasowe), jedna grupa od 12:00 do 14:00, w Piekarni Sztuki.
 • 4 czerwca (wtorek) – spotkania „Czytamy cmentarz żydowski”, dwie grupy od 12:00 do 14:00 i od 17:30 do 19:30, prowadzone przez Małgosię Kucharską, na cmentarzu żydowskim w Niepołomicach.
 • 5 czerwca (środa) – warsztaty na temat obrzędów i kuchni żydowskiej, dwie grupy od 12:00 do 14:00 oraz od 17:00 do 19:00, w Izbie Regionalnej.
 • Od 2 do 5 czerwca – Wystawa plenerowa „CALL MEISZA – Żydowsko-Polskie Dziedzictwo Kobiet”, przed Piekarnią Sztuki.

Dodaj komentarz