Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Pierwsza pomoc

W ramach akcji ?Odblaskowa Szkoła? 9 października 2015r. do Szkoły Podstawowej im. S.Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim przybyli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gościliśmy druhów: prezesa pan Romana Klimę, wiceprezesa naczelnika Edwarda Wnęka, wiceprezes kronikarz Marię Strzelec, a także panów Artura Wilkosza i pan Eryka Klimę. Straż pożarna udziela pomocy w wielu wypadkach drogowych, w których czasami poszkodowanymi są również dzieci. Nasi Goście zachęcali dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i noszenia kamizelek odblaskowych. Strażacy przygotowali też dla uczniów ciekawe zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy, gdyż każdy z nas może stać się świadkiem wypadku. Wtedy ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia. Pokazali więc uczniom jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne i reanimacyjne. Reanimację wykonywaną przez strażaków mogliśmy obejrzeć na fantomie. Chętni uczniowie mogli brać udział i przećwiczyć wszystkie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy pokazali również uczniom jak należy posługiwać się automatycznym defibrylatorem zewnętrznym ? AED urządzeniem stosowanym w przypadku zatrzymania krążenia i służącego do przywrócenia prawidłowej akcji serca. Dzieci z przejęciem uczestniczyły w zajęciach. Na zakończenie czekała jeszcze jedna atrakcja: oglądanie samochodów strażackich. Sprawiło to ogromną frajdę najmłodszym. Była to bezcenna lekcja, która na długo zapisze się w pamięci uczniom.

Justyna Wąs
Nauczycielka Edukacji Wczesnoszkolnej

Dodaj komentarz