Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Pierwsza pomoc

W ramach akcji ?Odblaskowa Szkoła? 9 października 2015r. do Szkoły Podstawowej im. S.Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim przybyli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gościliśmy druhów: prezesa pan Romana Klimę, wiceprezesa naczelnika Edwarda Wnęka, wiceprezes kronikarz Marię Strzelec, a także panów Artura Wilkosza i pan Eryka Klimę. Straż pożarna udziela pomocy w wielu wypadkach drogowych, w których czasami poszkodowanymi są również dzieci. Nasi Goście zachęcali dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i noszenia kamizelek odblaskowych. Strażacy przygotowali też dla uczniów ciekawe zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy, gdyż każdy z nas może stać się świadkiem wypadku. Wtedy ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia. Pokazali więc uczniom jak wykonać podstawowe zabiegi resuscytacyjne i reanimacyjne. Reanimację wykonywaną przez strażaków mogliśmy obejrzeć na fantomie. Chętni uczniowie mogli brać udział i przećwiczyć wszystkie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy pokazali również uczniom jak należy posługiwać się automatycznym defibrylatorem zewnętrznym ? AED urządzeniem stosowanym w przypadku zatrzymania krążenia i służącego do przywrócenia prawidłowej akcji serca. Dzieci z przejęciem uczestniczyły w zajęciach. Na zakończenie czekała jeszcze jedna atrakcja: oglądanie samochodów strażackich. Sprawiło to ogromną frajdę najmłodszym. Była to bezcenna lekcja, która na długo zapisze się w pamięci uczniom.

Justyna Wąs
Nauczycielka Edukacji Wczesnoszkolnej

Avatar

Gazeta Wielicka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!